Haber

AB, Sudan’daki çatışmaları kınadı ve ateşkes çağrısında bulundu

Avrupa Birliği (AB), Sudan’daki çatışmaları kınadığını ve acilen kalıcı bir ateşkesi desteklemeye hazır olduğunu açıkladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB adına yaptığı açıklamada, Sudan’da ordu ile paramiliter Hızlı Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında meydana gelen çatışmaları kınadıklarını, çatışmalar bölgesel istikrarsızlığa da neden olabilir.

Tarafları uluslararası insancıl hukuka uymaya davet eden Borrell, önkoşul olmaksızın derhal ateşkes çağrısında bulundu. İnsani yardım erişimine de izin verilmesi gerektiğini belirten Borrell, Ramazan Bayramı münasebetiyle ateşkesi destekleyeceklerini kaydetti.

Viyana Sözleşmesi çerçevesinde diplomatik misyonların dokunulmazlığına saygı gösterilmesinin önemine vurgu yapan Borrell, ülkedeki AB vatandaşlarının güvenliğinin sağlanmasını istedi.

Dış aktörlerin çatışmayı körüklemekten kaçınması gerektiğine değinen Borrell, bölgesel ve uluslararası arabuluculuk çabalarını da desteklediklerini belirtti.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum’da 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile paramiliter Hızlı Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında çeşitli kentlerde silahlı çatışma çıktı. Ordu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı. “HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çatışmalar sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, dün Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 270’e çıktığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu