Haber

ABD’li senatörler BM’den İran’daki işkence merkezleri iddialarını soruşturmasını istedi

YENİ ABD’li senatörler, “İran’da meçhul işkence merkezleri” iddiasıyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne çağrıda bulunarak soruşturma açılmasını talep etti.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Twitter hesabından BM İnsan Hakları Konseyi’ni etiketleyerek bir paylaşım yaptı.

Gönderide, “Bu zımni hapishanelerin keşfi, İran rejiminin zulmünün son örneğidir. Uluslararası toplumun Tahran’ı kendi vatandaşlarına işkence yapmaktan sorumlu tutması gerekiyor” denildi. ifadeler kullanılmıştır.

Komite, İran’ın olayları bastırmak için kendi halkına işkence yaptığını ve ortaya çıkan bilgiler ışığında BM İnsan Hakları Konseyi’nin İran’ı soruşturması gerektiğini vurguladı.

Komitenin önceki paylaşımında, “İran rejimi en yaratıcı seslerini bastırmaya devam ediyor. En ünlü yazar ve şairlerini hapse atmak, İran’ın zengin kültürel mirasına ihanet ve dünya için bir kayıptır.” değerlendirmişti.

CNN International geçen ay İran hükümetinin protestocuları bastırmak için vahşice kullanılan bir dizi “gizli işkence merkezi” kurduğunu bildirdi.

Eylül 2022’de BM İnsan Hakları Konseyi, İran’da Mahsa Amini (22) isimli bir kadının “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınması ve öldürülmesinin ardından ülke genelinde çıkan olaylarda uyguladığı baskıya yönelik soruşturma başlattı. polis nezaretinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu