Haber

Akşener’den salgın uyarısı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Maraş merkezli depremden etkilenen Antep Nurdağı ilçesindeki çadırkenti ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Akşener, “En büyük gücümüz milletimizin birbirine olan bağlılığı, yardımseverliği ve bir dilim ekmeği ikiye bölerek paylaşma anlayışıdır” diyen Akşener, bu durumun afette de canlı kaldığına işaret etti.

‘KONTEYNER ŞEHİRLER GİTMELİ’

Deprem bölgesini il il, ilçe ilçe gezdiklerini kaydeden Akşener, tuvalet ve banyo sorununa dikkat çekti.

“Üç hanım az önce beni çadıra çağırdı. Örtülü başlarını açtıklarında saçlarında kum vardı. Enkazdan çıktılar ve temizlenemediler.” Akşener, barınma ve ısınma sorunlarının da kademeli olarak çözüldüğünü söyledi.

Çadır kentlerin hız kazanması ve bunların yerini konteyner kentlere bırakması gerektiğini vurgulayan Akşener, bu konuda eksikliklerin olduğunu söyledi.

‘ATIK, SALGIN HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR’

Deprem bölgesindeki çöp sorununa da değinen Akşener, “Bu çöpler bir süre sonra salgın hastalık yapıyor. Bir süre sonra kemirgenler bu çöpü istila ediyor. Bir sonraki bölümde de salgın olacak. İlk başta çocuklardan başlıyor. Bu nedenle , çöpler toplanmalı, toplanamıyorsa üzeri kireçle kapatılmalıdır.” söz konusu.

Akşener, özellikle çocuklar için antibiyotik ve ateş düşürücü ilaçlarda da eksiklikler olduğuna değindi.

Kredi çekerek borçlanan ancak iş yerleri yıkılan vatandaşların tedirgin olduğunu söyleyen Akşener, bu konuları hükümete ileteceklerini söyledi.

Akşener, muhalefetin halkın avukatı olduğunu ve iktidara hizmet etmekle yükümlü olduğunu belirterek, “Biz bu görev nedeniyle buradayız. O eksiklikler tamamlanıncaya kadar takipçisi olmaktır.” şeklinde konuştu.

‘ERTELENEN EĞİTİME BİR ŞEY SÖYLEMİYORUM AMA…’

1 Mart’a kadar depremden etkilenen 10 ilde tatil olduğuna değinen Akşener, “Bu bölgelerde eğitimin ertelenmesine bir şey demiyorum ama Türkiye genelinde eğitimin ertelenmesi doğru değil. Pandemi ile 2 yılı kaybettik. Ben de o dönemde Türkiye’yi dolaştım, “Orada olmayan binlerce çocukla tanıştım. Bu çocuklar diğer çocuklara göre 2 yılı geride geçirdikleri için kısmetlerini kaybetmişlerdir. Yeniden uzaktan eğitime geçilecekse tüm internet yapısının eksik kalan yerleri tamamlanmalı ve her çocuğa bir tablet verilmeli” dedi.

‘ÇOCUKLARIN GELECEĞİ OYNANIYOR’

285 bin üniversite öğrencisinin deprem bölgesinde olduğuna işaret eden Akşener, “Üniversiteler süresiz kapatılıyor ve çocuklar KYK yurtlarından atılıyor. O çocuğun yurttan çıktıktan sonra lojmana gidecek parası var mı? Yeri var mı? Eve gidene kadar uyumak mı?” Bir süreliğine kapatmak kesinlikle yanlış. Kesinlikle geri çevrilmeli. Burada okuyan 285 bin gencin istediği şehirlerde, okuduğu bölümlerde eğitimlerine devam etmesi gerekirken diğer okulları kapatmak büyük hata. Aslında uzaktan eğitim üniversitelerde bir gerçeklik değil. Bu çocukların geleceği ile oynanacaktır” dedi.

6 kişilik bir ailenin yurt odasına yerleştirilmesi durumunda aile birliğinin ve mahremiyetinin ortadan kalkacağını vurgulayan Akşener, “Kullanılmayan çok mesken var. Devlet olarak kirala abi. Birçok otel sahibi bedelini ödemeye hazır. Bu insanları oraya yerleştirin.”

‘YABANCILARA MÜLK SATIŞI YASAKTIR’

Ailelerini kaybeden çocuklara sahip çıkılması için çağrısını yineleyen Akşener, şöyle devam etti:

“Son olarak bir ısrarım daha var. O da yabancıya emlak satışı yasaklansın. Bir dairenin deprem öncesi fiyatı 1.5 milyon. Şimdi satmaya kalkarsan 500 bin liraya satar. Hem burayı ekonomik olarak çökertiyor hem de bu bölgenin geriye gitmesine neden oluyor” “Yasaktan bahsetmiyorum. Gerekli destek yapıldığında evinizi koruyacaksınız. Ayrıca emlak satıyorlar ve yabancılara kimlik veriyorlar. 500 bin liraya birileri buradan kaç daire alır siz düşünün. Demografimiz değişiyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu