Teknoloji

Apple son çeyrekte o kadar çok telefon sattı ki!

Gelirleri dört çeyrek üst üste düşen Apple yöneticileri başlarını elleri arasına alıp sonlarını düşünürken, şans yüzlerine güldü. Apple nihayet 2024 yılının ilk çeyrek raporunda düşüş eğilimini durdurmayı başardı. Şirket, açıklamasında gelir büyümesinin başladığını bildirdi.

Apple’ın açıklamasına göre şirket, çeyreklik gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artışla 119,6 milyar dolar olarak açıkladı.

Ayrıca Apple CEO’su Tim Cook, “kurulu aktif cihaz tabanının 2,2 milyarı aşarak tüm ürünlerde ve coğrafi segmentlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını” söyledi. Bu başarıda iPhone 2023 serisinin 15 Eylül’deki satışlarından elde edilen ilginin de büyük payı var. Öte yandan pandemiyle birlikte ortaya çıkan “işlemci krizi”nin artık aşılması ve fabrikaların daha fazla işlemci basması, elektronik cihazların üretimini hızlandırdı. Arzın artmasıyla birlikte tüketicilerin talep iştahı da arttı.

Elbette bu işlemci üretiminin olumsuz etkilediği firmalar da var. İşlemci fabrikalarının tam kapasite çalışması nedeniyle mikroişlemci fiyatları düşerken, işlemci üreten Samsung’un gelirleri de ciddi oranda düştü ve Samsung, 24 yıl aradan sonra ilk kez Sony’den daha az para kazandığı bir yıl yaşadı. Üzgünüz Samsung ama ucuza telefon, bilgisayar, tablet ve araba almak bizim için bütçe kayıtlarınızdan daha değerli.

Habere dönelim…

Cook, “Bugün, iPhone satışları ve hizmetlerde tüm zamanların rekor geliriyle desteklenen Aralık çeyreği için gelir artışını açıklıyoruz” dedi. Şirketin “reklam, Bulut hizmetleri, ödeme hizmetleri ve video alanlarında tüm zamanların gelir rekorlarını kırdığını ve ayrıca App Store ve Apple Care’de Aralık ayı çeyrek rekorlarına ulaştığını” belirtti. Cook, Apple TV uygulamasında yapılan bazı güncellemelerin yanı sıra TV içeriklerinin kalitesinden, aday oldukları ödüllerden ve ödüllü TV+ içeriklerinden de bahsetti.

Cook, yarın şirketin ilgi açıklaması sırasında Vision Pro kulaklığını da duyuracaklarını hatırlattı. Cook, bu kulaklığın tarihi bir devrim yaratacağını da vurguladı. Apple’ın yeni teknolojilere yatırım yapmaya kararlı olduğunu söyleyen Cook, şirketin bu yılın sonlarında yapay zeka alanındaki gelişmeler hakkında daha fazla bilgi paylaşacağını da sözlerine ekledi.

Cook’un açıkladığı Apple’ın son çeyrek raporuna göre:

Giyilebilir cihazlar, ev ve aksesuar kategorilerindeki ürünler bu çeyrekte iyi performans göstermedi ancak Mac bölümündeki satışlar geçen yıla göre arttı. Özellikle iPad satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 düştü ancak Cook, yenilenen Apple Silicon’lu yeni modeller nedeniyle bunu 2023’ün ilk çeyreğiyle karşılaştırmanın gerçekçi olmayacağını vurguladı.

Cook, konuşmasına Apple’ın Asya Pasifik’te 100. perakende satış noktasını açması gibi gelişmelere ve sürdürülebilirlik çalışmalarına ilişkin güncellemelere değinerek devam etti. Cook, “Apple büyük zorluklarla mücadele etmekten çekinmeyen bir şirket” dedi ve ekledi: “Bu nedenle geleceğe dair iyimseriz, uzun vadede kendimize güveniyoruz ve kullanıcılarımıza hizmet vermekten her zamanki kadar heyecan duyuyoruz.”

Öyle olsun Apple. Bakalım 2024 yılı boyunca bu yükseliş trendini sürdürebilecek misiniz, takipçisi olacağız.

sasonajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu