Ekonomi

Avro Bölgesi’nde yatırımcı güveni Haziran’dan bu yana en yüksek seviyede

Pazar araştırmaları yapan ve merkezi Frankfurt’ta bulunan Sentix, Kasım ayı Euro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi verilerini açıkladı.

Buna göre Ekim ayında eksi 21,9 puan olan Euro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi bu ay 3,4 puan artarak eksi 18,6’ya yükseldi. Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine yükselen endeksin eksi 22,2 puana gerilemesi yönünde beklenti vardı.

Yatırımcıların önümüzdeki 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen Beklenti Endeksi de eksi 16,8 puandan eksi 10 puana yükselerek Şubat 2023’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Mevcut Durum Endeksi de eksi 27 puandan eksi 26,8 puana yükseldi.

Sentix Genel Müdürü Patrick Hussy, “Mevcut değerlendirme durgunluk bölgesinde kalmayı sürdürürken beklentiler daha da iyileşti. Uluslararası verilerde de küçük umut ışıkları var. Ekonomik beklentiler neredeyse her yerde artıyor. Bu umut parıltılarına rağmen, Ekonomideki durgunluk sorunu henüz masadan kalkmış değil.” ” değerlendirmesini yaptı.

Bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,2 büyüyen Euro Bölgesi ekonomisi, üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 daralma kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) göre Avro Bölgesi ekonomisi yılın geri kalanında zayıf kalmaya devam edecek. Ancak ECB, enflasyonun düşmeye devam etmesi ve dış talebin artmasıyla birlikte önümüzdeki yıllarda ekonomik büyümenin hızlanacağına inanıyor.

Yatırımcı İnanç Anketi 2-4 Kasım tarihlerinde 1203 yatırımcının katılımıyla gerçekleştirildi.

sincan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu