Haber

Başkan Uysal: “50 bin dosya tarandı”

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, eski tip, bağımsız taşıyıcı sistemli binalar için çalışma başlattıklarını belirterek, “50 bin dosya tarandı. O binaları ortaya çıkaracağız, komşuları uyaracağız” dedi.

Adalya Vakfı Manisiz Kahvesi’nde muhtarlarla bir araya gelen Başkan Uysal, gönüllü başvurularının başladığı ve kısaca MAG olarak adlandırılan Muratpaşa Afet Gönüllüsü programını tanıttı. MAG programında belediyenin paydaşı olan GEA arama kurtarma ekibi de toplantıda yer aldı.

Başkan Uysal, depremin olduğu ilk günden itibaren muhtarların özellikle yardımların toplanmasında önemli bir çalışma yürüttüğünü söyledi. Uysal, “Antalyamızın şefkat ve dayanışma elini her zaman hissettirdiniz. Emek sarf ettiniz.” Ancak Başkan Uysal, yapılması gerekenlerin bitmediğini söyledi.

“Çıkardığımız dersler var. Bu derslerle tekrar düşünmemiz lazım. Mesela inşaat teknikleri ile uğraşıyoruz. ‘Perde betonu zorunlu yapalım’ dedik. Üstelik perde beton binaya herhangi bir ek maliyet getirmez.’Harcama’ kalıbı da değildir.Yalnızca bilgi ve tam bir organizasyon,devlet düzeni gerekir.Uzun vadeli bir niyet lazım,bir ufuk var. bir vizyona ihtiyaç var, sadece bir anlayışa ihtiyaç var. ilgili değil.”

Kentsel dönüşümde ilçe belediyelerine de yetki ve sorumluluk çağrısında bulunduklarını kaydeden Başkan Uysal, “Şu anda rezerv alan belirleme yetkimiz de yok, böyle bir arazimiz de yok. güçlendirmeyi teşvik etmek istedik.” Bu kapsamda Muratpaşa’da eski tip bağımsız kolon taşıyıcı sistemli binalarla ilgili çalışma başlattıklarını belirten Lider Uysal, “50 bin dosya tarandı. O binaları ortaya çıkaracağız, komşuları uyaracağız” dedi.

Başkan Uysal, muhtarlar için değerli bir modül olacak ve kısa adı MAG olan Mahalle Afet Gönüllüsü programını da başlattıklarını söyledi. Program çerçevesinde Türkiye’yi sarsan depremde 40 kişiyi enkaz altından çıkaran GEA arama kurtarma çalışmasıyla birlikte ilk müdahale eğitimi vereceklerini belirten Önder Uysal, “Zor ve meşakkatli bir süreç. Ama nereden başlarsak devam edeceğiz. Bu tedbirleri alacağız. Bu tedbirleri de alacağız. Muhtarlarımızda da çok acil.” Jeneratör gibi araç ve gereçlerin yer alacağı bir kit zimmetine geçireceğiz” dedi. – ANTALYA

habercelikhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu