Teknoloji

Bazılarımızın Sivrisinekleri, Tıpkı Bir Mıknatıs Gibi Üzerine Çekmesinin Şaşırtıcı Nedenleri

Sivrisineklerin kimi hangi sebeplerle daha çok ısırdığı her zaman tartışma konusudur. Cilt tonu, saç rengi, kan grubu, beslenme şekli hangisi daha belirleyici dersiniz?

Gelin, bu sorunun cevabını verelim.

Kan grupları, sivrisinekler noktasında oldukça ayırt edicidir.

Örneğin kan grubu 0 olan kişiler, A grubu olanlara göre iki kat daha fazla ısırılırken B grubu da bu ikisinin arasında bir yerlerde kalır. Yani sivrisineklerin ısırma eylemi, kan grubuna göre değişiklik gösterir.

Ayrıca ciltlerimizdeki bazı kimyasalların özellikle de laktik asit oranının yüksek oluşu, bizi sivrisineklere karşı daha çekici kılar. Sivrisinekler aynı zamanda bu kimyasallar sayesinde cilt bakterisi seviyesini algılar ve buna göre harekete geçerler.

Öte yandan sivrisinekler deodorant, parfüm ve sabun kokusundan da etkilenirler. Çünkü onlar hem görerek hem de koklayarak avlanırlar.

Ayrıca vücudumuzdaki karbondioksit miktarı da belirleyicidir. Sivrisinekler, vücudumuzdaki karbondioksit kokusunu 60 metre uzaktan alabilir. Örneğin egzersiz yaptığımızda nefes sıklığımız arttığı için etrafa daha fazla karbondioksit yayarız.

Yine terlediğimizde sivrisineğin dikkatini çeken iştah açıcı kimyasallar, laktik asiti serbest bırakır. Son olarak vücut ısımız yükseldiğinde sivrisineklerin, adeta bir mıknatıs gibi vücudumuza yapışma ihtimali daha da artar. 

Özetle tüm bu faktörler, sivrisinekleri üzerimize çekme noktasında önemli bir role sahiptir. 

Kaynaklar: BBC News, Insider Science

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu