Ekonomi

BDDK, Bankaların Özkaynaklardaki Net Yabancı Para Pozisyonu Üst Limitini Yüzde 5’e İndirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların özkaynaklarındaki net döviz pozisyonu üst sınırını yüzde 20’den yüzde 5’e indirdi.

BDDK yaptığı değişiklikle bankaların yabancı para net genel pozisyonunun özkaynaklara oranı alınarak hesaplanan standart oranı aşağı yönlü revize etti. “Yabancı Para Net Genel Pozisyon/Özkaynak Standart Oranının Bankalarca Konsolide ve Konsolide Olmayan Bazda Hesaplanmasına ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, mevcut uygulamada yüzde 20 olarak belirlenen standart oran yüzde 5’e düşürüldü. Söz konusu değişiklik 9 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacak. Söz konusu yönetmelik 2006 yılında yayınlanırken, son güncelleme 2014 yılında yapıldı.

KURULU 4 KAT KADAR ARTIRMAYA VEYA 4 KADAR AZALTMAYA YETKİLİDİR

Yapılan değişiklikle Kurul, standart oranları bu yönde alınacak karar tarihinden itibaren 4 katına kadar artırmaya veya 1 ay sonra yürürlüğe girecek şekilde 1 çeyreğe kadar indirmeye yetkili kılındı. en erken bu yönde alınacak kararın tarihi.

BDDK, TL TİCARİ KREDİ ALMAK İSTEYENLERİN DÖVİZ VARLIKLARINA SON VERDİ

BDDK, bir süre önce döviz nakdi belirli bir tutarın üzerinde olan firmaların bankalardan TL kredi kullanmasına sıkılaştırmış, TL ticari kredi almak isteyenlerin ise döviz varlıklarına son vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu