Ekonomi

Bitcoin 17.000 kritik seviyesinin çok uzağında değil

Piyasalarda FED tutanaklarının açıklanması sonrasında olumlu hava ile birlikte üst istikametli hareketlilik görüldü. Bu olumlu havanın devamında iki büyük kripto para ünitesinin son 24 saati nasıl geçti? Bitay Araştırma Departmanı analisti Alper Samet Yorak gelişmeleri kıymetlendirdi.

Haberler

  • FED tutanakları açıklandı. Fed üyelerinin çoğunluğu ilerleyen toplantılarda faiz artış suratının yavaşlamasını destekliyor. Tutanaklar sonrası kripto piyasasında üst istikametli hareketlilik gözlemlendi.
  • Litecoin (LTC), son iki gündür yaşadığı yükselişle son 6 ayın en yüksek fiyatı olan 83’ı gördü.
  • MASAK tarafından FTX hakkında açılan soruşturma sonucunda, eski CEO SBF ve öteki ilişiklerinin mal varlıklarına el konuldu.
  • Eski FTX CEO’su SBF, 30 Kasım’da NY Times’a röportaj vereceğini açıkladı.
  • Japonya Merkez Bankası 2023 yılının başlarında test etmek için Dijital Yen çıkaracağını duyurdu.

Piyasa Notları

Bu haftanın en değerli günü olan FED tutanaklarının açıklandığı Çarşamba gününü geride bıraktık. Wall Street endeksleri günü tutanaklar sonrası müspet kapattı ve morallendi. FED tutanaklarında sürpriz olmadı ve geleceğe yönelik atılacak siyaset faizi adımlarında daha ölçülü hareket edileceği beklentisiyle gün içi taban düzeylerinden toparlandı.

Tutanaklardaki dikkat cazibeli konu, faiz artış suratının yavaşlaması dışında yavaş artış yapmanın daha sağlıklı olacağı istikametindeki görüş oldu. Zira birtakım üyeler agresif faiz artışlarının finansal sistemde istikrarsızlık oluşturabileceğini belirtmesi güvercin bir bildiri olarak algılandı.

Dolar endeksi (DXY) 11 Kasım’dan beri en sert günlük kaybını yaşadı ve günü 1,1 düşüşle 106,1 düzeyinden sonlandırdı. Yeni günde ise son vakitlerin taban düzeyleri olan 105’li düzeylerde fiyatlanıyor.

Bugün ülkemizde ise Merkez Bankası, saat 14.00’de faiz kararını açıklayacak, beklenti faizin 150 baz puan indirilerek siyaset faizinin 9’a çekilmesi tarafında.

Kripto para piyasaların ise görece sakin seyrine devam ederken dünkü olumlu hava devam ediyor. Bitcoin, 16700 düzeylerinde fiyatlanırken, Ethereum 1210 düzeylerinden alıcı buluyor.

24 KASIM BITCOIN TEKNİK ANALİZ

İki gün evvel iki yıllık dayanak düzeyinden reaksiyon alan ve MA 50’nin üzerine çıkan Bitcoin’de görece olumlu fiyatlama devam ediyor. Dün FED tutanaklarının da piyasayı müspet etkilemesiyle Bitcoin 17.000 kritik düzeyinin yalnızca 1,5 – 2 uzağında yer alıyor. 17.000 düzeyinin üzerindeki fiyatlamalar kısa vadede görünümü olumluya döndürecektir. 17.000’ın geçilememesi halinde ise Bitcoin’de tekrar baskı artabilir ve 16.000 düzeyleri görülebilir. Binance CEO’su CZ’nin açıklamaları kripto para piyasasının üzerinde hareketlilik oluşturmaya devam edebilir.

24 KASIM ETHEREUM TEKNİK ANALİZ

FTX şoku sonrası Bitcoin’e kıyasla negatif ayrışan Ethereum, hafta sonu yaşanan hack olayları sonrası toparlanmaya çalışıyor. İki gün içerisinde 10’dan fazla yükselen ve minör düşen trendin üzerine kendini atan Ethereum için birinci etapta 1178 düzeyinin, akabinde minör düşen trendin dayanağa dönüştürülmesi değerli. Bu düzeylerin üzerindeki fiyatlamalar Ethereum’u tekrar 1280 düzeyine hakikat yol aldırabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu