Teknoloji

Boeing’in Çok Tartışılan 737 Max Kazaları Nedeniyle Ödeyeceği Ceza Belli Oldu

ABD Adalet Bakanlığı, dünyaca ünlü uçak firması Boeing‘in geçtiğimiz yıllarda karıştığı ve 346 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan “Boeing 737 Max” tipi uçaklarla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında kararını açıkladı. Boeing ile anlaşmaya varan yetkililer, firmanın 243,6 milyon dolar ceza ödemesine hükmettiler. Firma ayrıca uyum ve güvenlik programları için 455 milyon dolar bütçe ayıracak.

2018-2019 dönemi, Boeing için tam anlamıyla felaketin yaşanmasına yol açmıştı. Etiyopya ve Endonezya’da yaşanan kazalar, firmaya olan güvenin sarsılmasına neden olmuştu. Hatta o dönemler Türkiye’deki firmalar, Boeing 737 Max tipi uçakları hangara çekmiş, sorunun giderilmesini beklemişti. 

Boeing’e verilen ceza, hayatını kaybedenlerin yakınlarını memnun etmedi

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, 737 Max kazalarında hayatını kaybedenlerin yakınlarını memnun etmedi. Davaya müdahil olan aileler, anlaşmanın reddedilmesi için gerekli başvuruların yapılacağını açıkladılar. Aileler, Boeing’in bu tür para cezalarını ödemeye alışık olduklarını ancak güvenlikle ilgili gerekli çalışmaları yapmadıklarını söylüyorlar.

Açık konuşmak gerekirse davaya müdahil olan aileler çok da haksız değiller. Çünkü Boeing, ABD Federal Havacılık İdaresi ile 2021 yılında da benzer bir anlaşma yaptı. Yine aynı kazalar nedeniyle yapılan anlaşma kapsamında 2,5 milyar dolar ceza ödemeyi kabul eden şirket, ABD’li savcıları ikna edemedi. Bunun nedeni ise kazalara yol açtığı savunulan uçuş kontrol sistemi ile ilgili yanlış yönlendirmeler yapıldığı düşüncesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu