Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında yüzde 0,16 düştü.

Günün ilk yarısında düşüş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13:00’teki prestijiyle bir önceki kapanışa göre 8,76 puan kaybederek 5.373,14’e geriledi. Toplam işlem hacmi 33,8 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1.08, holding endeksi yüzde 0.26 yükseldi. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,23 ile iletişim olurken, en çok gerileyen yüzde 2,24 ile metal ve ana sanayi oldu.

Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’nda yaptığı açıklamalarda “şahin” tonunun öne çıkmasıyla küresel hisse senedi piyasalarında satış yönlü bir seyir izlendiğini belirtti.

50 baz puanlık faiz artışı

Powell’ın para piyasalarında fiyatlamalara ilişkin açıklamalarının ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantısında faiz oranlarını 50 baz puan artırma olasılığı yüzde 74’e çıkarken, son faiz oranının yüzde 6’ya çıkabileceği fiyatlaması yüzde güç kazandı.

Powell’ın bugün Temsilciler Meclisi’nde yaptığı açıklamaların, ADP özel sektör istihdamı ve ülkedeki açık iş sayısının yatırımcıların odağına yerleştirildiğini belirten analistler, piyasalardaki oynaklığın devam edebileceğini söyledi.

Analistler de bugün Fed’in Bej Kitap Raporu’nun takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 5.340 ve 5.200 puanın takviye, 5.500 ve 5.600 puanın direnç pozisyonunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu