Ekonomi

Çevre Bakanı: Elektronik Beton İzleme Sistemi ile 405 bin binayı denetledik

ÇEVRE, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Binalarımızı milli olarak ürettiğimiz çiplerle denetleyerek binaların güvenli olmasını sağlıyoruz. Elektronik ile 81 ilde 33 milyon çip beton numunesi alarak 405 bin binayı denetledik. Beton İzleme Sistemi (EBİS).”

Bakan Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Binalarımızın daha sağlam ve güvenli olması için her aşamayı denetliyoruz. Çevre Bakanlığı İnşaat İşleri Genel Müdürlüğümüzün geliştirdiği EBİS ile inşaat projelerinde beton numunelerini inceliyoruz. , Kentleşme ve İklim Değişikliği. 81 ildeki inşaat projelerinde 33 milyon çip ile beton numunelerinin muayenesini gerçekleştiriyoruz.” “405 bin binayı beton numunesi alarak inceledik. Binalarımızı milli olarak ürettiğimiz çiplerle denetliyor, binaların güvenli olmasını sağlıyoruz” dedi.

EBİS DÜNYAYA AÇILDI

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre; EBİS ile içerisine yerleştirilen çipler sayesinde hangi şantiyeden, hangi beton mikserinden, ne zaman ve ne zaman, kaç adet betonun, hangi laboratuvardan, hangi çalışan tarafından alındığı, hangi beton mikserinden, hangi laboratuvardan, hangi çalışan tarafından alındığı adım adım takip ediliyor. şantiyedeki kür havuzunda belirlenen sürelerde bekletildi. Ayrıca EBİS’te kullanılan ve betonların takibini sağlayan çipler de millileştirildi. Birçok ülke bu çipler için bakanlıkla görüşmelere başladı. Toplantılar sonucunda Arnavutluk, Azerbaycan, Katar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Özbekistan ile EBIS’in kurulmasına yönelik iş birliği protokolleri imzalandı. Kazakistan, Kırgızistan ve Türkmenistan ile de müzakereler sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu