Haber

CHP’li Aydın Bakan Yardımcısı Kuruma sordu: Bursa’nın deprem planı var mı?

BURSA (İGFA) – Bursa’nın olası Marmara depreminden etkilenecek iller arasında yer aldığına işaret eden CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, 1999 yılından bu yana kaçak yapılaşmaya karşı yeterli çaba ve kararlılığın gösterilmediğini savunarak konuyu gündemine taşıdı. Meclis, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a sunduğu soru önergesiyle. Milletvekili Aydın, Bursa’da mühendislik hizmeti almayan binaların ve eski bina stoklarının hala dönüştürülmediğini savundu.

17 Ağustos’tan sonra depreme hazırlık konusundaki hassasiyetinin giderek azaldığına işaret eden Aydın, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile kentsel dönüşümün başlamasının düşünüldüğünü, bunun da depreme dönüşeceğinin düşünüldüğünü bildirdi. riskli bina stokundan kurtulun. 555 sayılı Kanunla sarsıntı kayıplarını azaltmak için çare olarak sunulan kentsel dönüşüm projeleri zaman geçtikçe bu alanları daha da tehlikeli hale getirmiştir. gerekli olan, artık dönüştürülemez. Tüm bu olumsuz gelişmeler apaçık ortadayken, uygulanan “imar affı” ile; kıyı alanları, tarım alanları, meralar, orman alanları, dere yatakları, içme suyu havzaları. Tarihi, doğal ve arkeolojik alanlar üzerine inşa edilen kaçak ve kaçak yapı ve tesisler de dahil olmak üzere, her biri “kentsel ve çevre suçu” olarak yükselen yapılara imtiyazlı imar hakkı verilerek yasallaştırıldı.

“BURSA DEPREM İÇİN HAZIR DEĞİL”

Bursa’nın kentleşme açısından depreme hazır olmadığına değinen Aydın, deprem sonrası ihtiyaç duyulacak boş alanların ve alternatif yolların olmaması nedeniyle deprem anında oluşabilecek hasarın boyutunun artacağını söyledi. “Bursa ovasında yapılaşmadan kaçınılmalıdır” diyen Erkan Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni yerleşim yerlerinin yapılaşmaya açılmasında dikkate alınması gereken en değerli kriterlerden biri jeolojik-jeoteknik çalışmalardır ve bu çalışmaların bilimsel kriterler ve standartlar kapsamında yapılması gerekmektedir. Kuzey Anadolu Fayı’nın aktif kolları ile çevrili olduğu belirtilen Bursa, düşük titreşim direncine sahip yapısı nedeniyle deprem tehlikesine daha da açık durumda. Bursa’da depremle ilgili çalışmalar birden fazla depremi veya sonrasını kapsayacak düzeyde kalmakta ve değerli olmayan alanlardan oluşan kentin rehabilite edilmesi için bilim ve tekniğin öngördüğü bütünlüklü ve kalıcı bir planlama süreci başlatılamamaktadır. -mümin binalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu