Ekonomi

Çin’den agresif teşvik beklenmiyor

Küresel ekonomik gündemin Çin’in toparlanmasına yönelik önemli konusu, ekonominin ele alınacağı Temmuz ayı Politbüro toplantısında olacak.

Ekonomistler, belirli adımların açıklanmadığı ancak ağızdan ağza yol gösterici mesajların çıkabileceği bu toplantıdan büyük cesaret verici mesajlar gelmeyeceği görüşünde.

Jones Lang LaSalle baş ekonomisti Bruce Pang, Çinli politikacıların ekonomi için “güçlü bir tedavi” ilan etmekten kaçınacağını söyledi. Pang, “Piyasaların açıklanmasını beklediği agresif teşvik politikaları beklemiyorum” dedi. Pang’a göre Çin, yüzde 3’lük bütçe açığı hedefini genişletmek yerine, bunu altyapı projelerini finanse etmek için kullanan yerel yönetimleri özel tahvil ihracını artırmaya davet edebilir.

Ekonomistler para politikasında da agresif adımlar beklemiyorlar. UBS Group, yılın ikinci yarısında Çin politika faizlerinde 10 baz puan, zorunlu rezervlerde ise 25 baz puan indirim bekliyor.

Geçmişte Çinli siyasetçilere danışmanlık yapan Changjiang Securities Baş Ekonomisti Wu Ge, üçüncü çeyrekte bir faiz indiriminin olabileceğine de dikkat çekiyor.

haber-iskenderun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu