Haber

Çukurova meclisinde tarihi oturum

Tarihi oturumda yüksekliğin bitmesi, asma kat ve çekyat yasağı, bodrum otoparkı ve zemin etüdünün gerekliliği gündeme geldi. Gündem maddesi oy birliği ile kurula havale edildi. Önder Soner Çetin, kararı “Çukurova Belediye Meclisi tarihi bir toplantı yapıyor” sözleriyle değerlendirdi.

Çukurova Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantıları tarihi bir oturumla başladı. Soner Çetin başkanlığında toplanan Çukurova Belediye Meclisi değerli kararlar aldı.

Gündeme ek madde önergesi meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Buna göre, binaların yüksekliklerinin emsalleri değiştirilmeden sonlandırılması, yeni binalarda asma kat ve çekyat yapılmasının yasaklanması, binalarda bodrum kat otopark ve kat etüdü yapılması gerekliliği gibi unsurlar ele alındı.

Başkan Soner Çetin, amaçlarının vatandaşlara dini yaşam alanları oluşturmak olduğunu belirterek, “Yeni açılan Şambayadı-Kabasakal bölgesinde yüksekliğe son verdik. Şimdi bunu daha da bitiriyoruz. O bölgede 5 kata kadar izin vereceğiz. Yoğunluğu 2.4 olan ve çok az bölgede kalan ilçede en fazla 10 kat yapılabilir. Yeni inşaat için açılan zonlar 3 ve 5 olacak. Ayrıca kolon kesme gibi bina güvenliğini tehdit eden hataların yapılmaması için ara kat ve çekmece kat imalatına da engel olacağız.

Bunun dışında almak istediğimiz bir diğer önlem de bodrum kat otoparklarının zorunlu hale getirilmesi ve bunun istisnasına izin verilmemesi. Zemin etüdü de zorunlu hale gelecek” dedi.

Gündem maddesi tüm divan üyelerinin onayı ile oybirliği ile ilgili kurullara havale edildi. Kurul’un komisyon kararını kabul etmesi halinde Çukurova Belediyesi konuyu en kısa sürede Büyükşehir Belediye Meclisi’nin onayına sunacak.

Çukurova Belediye Meclisi’nde konunun kabul edilmesinden dolayı tüm meclis üyelerine teşekkür eden Önder Soner Çetin, “Meclisimiz bugün tarihi bir karar aldı. Amacımız vatandaşlarımız için güvenli yaşam alanları yaratmak” dedi.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu