Haber

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: ABD ön şart koyarsa tarafsızlığını kaybeder

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün Ankara’da düzenlenen Diplomat Akademisi Kampına katıldı.

Burada kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Kalın, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın, ABD’den F-16 alımıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

“Finlandiya’da İsveç’teki gibi bir durum yoktu”

İbrahim Kalın’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Prensip olarak NATO’nun genişleme unsurunu destekliyoruz. Bildiğiniz gibi İsveç geçen yıl bir anayasa değişikliği yaptı. Yeni terörle mücadele yasasını tamamlamak için Haziran ayına kadar zamana ihtiyaçları olduğunu kendileri ifade ettiler. Temmuz ayında yapılacak NATO zirvesinden önce bu ülkelerin üye olmasını istiyorlar. İsveç tarafı, bu madde yazıp uygulamaya geçtiğinde Türkiye’nin taleplerini yerine getirebileceğini söylüyor. Tekrar bakıp ona göre bir değerlendirme yapalım dedik. Finlandiya’da İsveç gibi bir durum yoktu.

“Türkiye’nin endişeleri giderilirse olumlu adım atacağımızı söyledik”

Terör temizlenirse Türkiye cevapsız bırakmayacaktır. Bizim açımızdan ortaya konulan ilkeler çerçevesinde adımlar atılırsa ve Türkiye’nin kaygıları giderilirse olumlu adım atacağımızı söyledik ama bunun aksi olaylar olursa bizim açımızdan kabul edilemez. Görüşmeleri ileri bir tarihe erteledik. Görüşümüz, bu tür olayların meydana gelmesi durumunda sürecin ilerleyemeyeceği yönündedir. Kendileriyle görüşüyoruz, önümüzdeki haftalarda bir netlik olacağı tahmin ediliyor.

“ABD ön koşul koyarsa tarafsızlığını kaybeder”

F-16 programını hava gücümüzü güçlendirmek için değerli bir alternatif olarak görüyoruz. ABD bir ön kural koyarsa, tarafsızlığını kaybeder. Kendi milli kaynaklarımızla yeni teknolojiler geliştirmeye devam ediyoruz. İHA’larda son yıllarda çok büyük ilerlemeler kaydedildi. Türkiye bu imkan ve kabiliyetlerle çok yol kat etti. Ulusal güvenliğimizi ve sınır güvenliğimizi sağlamak için kendi imkanlarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Hangi şartı getirirlerse getirsinler F-16 programının bitmesini istemiyoruz. Bu konu kongrede takılırsa ona göre bir değerlendirme yaparız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu