Ekonomi

Depremden etkilenen illerde koyun, kümes hayvanı ve arı dağıtımı tamamlandı.

TARIM ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kahramanmaraş merkezli depremde hayvanları telef olan yetiştiricilere koyun, kümes hayvanı ve arı kovanı dağıtımlarının tamamlandığını, büyükbaş hayvan dağıtımına da başlanacağını duyurdu.

Bakan Yumaklı, yaptığı yazılı açıklamada, depremden etkilenen illerde hayvansal üretimin devamlılığının sağlanması açısından telef olan hayvanların yerine ücretsiz hayvan dağıtımının büyük değer taşıdığını belirtti. 6 Şubat depreminden etkilenen Kahramanmaraş merkezli illerin ülke hayvancılığında önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Yumaklı, “Bakanlık olarak ilk andan itibaren tüm teşkilatımızla yaraların sarılması için çaba gösterdik. Bölgede kırsalın canlanması, üretimin canlanması için durmaksızın çalışıyoruz. Bu bağlamda deprem felaketinden hayvanlar da etkileniyor.” “Biz de telef olan yetiştiricilerimize destek veriyoruz. Hayvansal üretimi daha da canlandırıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yayınladığı kararname doğrultusunda çalışmalarımız hızla devam ediyor” dedi.

Bakan Yumaklı, depremden etkilenen illerde toplam 880 milyon TL bütçeli ücretsiz hayvan dağıtımıyla yetiştiricilerin yaralarını sarmaya devam ettiklerini belirtti. Yumaklı, Bakanlığa bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü iş birliğiyle bugüne kadar 11 ilde toplam 43 bin 317 koyun, 548 bin 842 kanatlı hayvan ve 26 bin 273 arı kovanı dağıttıklarını belirtti. Bakan Yumaklı, toplam 5 bin 804 büyükbaş hayvanın dağıtımına önümüzdeki günlerde başlanacağını duyurdu.

haber-gediz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu