Ekonomi

ECB enerji sübvansiyonlarının kaldırılmasını istiyor

Guindos, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) Ekonomik ve Mali İşler Komitesi toplantısında açıklamalarda bulundu.

Euro Bölgesi’nde Ekim ayındaki en yüksek enflasyonun Nisan ayında yüzde 7 olarak belirlendiğini hatırlatan Guindos, “Kısmen girdi maliyeti baskılarından dolayı çekirdek enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor.” dedi.

Guindos, enflasyona yönelik yukarı yönlü risklerin, fiyat ve kar marjı artışlarının beklenenden yüksek olması ve uzun vadeli enflasyon beklentilerinin hedefleri aşması olduğunu açıkladı.

Enflasyon görünümünün uzun bir süredir yüksek seyrettiğini hatırlatan Guindos, ECB’nin son toplantısında yeniden ana politika faizini 25 baz puan artırma kararı aldığını hatırlatarak, politika kararlarının ekonomik ve ekonomik gelişmelerin değerlendirilmesine göre alınacağını söyledi. finansal veriler ve enflasyonun temel dinamikleri.

Guindos, “Gelecekteki enflasyon görünümü için önemli bir faktör maliye politikası duruşudur.” dedi. sözünü kullandı.

“Enerji krizi hafiflerken, hükümetler ilgili destek önlemlerini derhal ve uyumlu bir şekilde geri almalıdır.” Guindos, ekonomileri daha verimli hale getirmeyi ve yüksek kamu borcunu kademeli olarak azaltmayı amaçlayan maliye politikalarının değerini vurguladı.

Geçen yıl yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı ve elektrik kriziyle birlikte artan doğalgaz ve elektrik fiyatlarına karşı AB üye ülkeleri birçok tedbir ve destek programını hayata geçirdi.

Söz konusu yetki destekleri üye devletlerin kamu maliyelerine önemli bir yük getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu