Haber

Eski Başkan Camara Gine’deki hapishaneden kaçtı

Gine’de 2009 yılında 157 kişinin ölümüyle sonuçlanan stadyum saldırısının planlayıcısı olmakla suçlanan ve 2022’de tutuklanan eski Devlet Başkanı Moussa Dadis Camara, silahlı kişilerin düzenlediği baskın sonucu cezaevinden firar etti.

Batı Afrika ülkesi Gine’nin başkenti Konakri’de sabah saatlerinde silah sesleri duyuldu. Gine Adalet Bakanı Charles Alphonse Wright, saatler sonra silahlı kişilerin başkentteki Coronthie Hapishanesi’ne saldırdığını, 2009 yılında 157 kişinin öldüğü stadyum saldırısının planlayıcısı olmakla suçlanan eski Devlet Başkanı Moussa Dadis Camara’nın ise hapishaneden kaçtığını duyurdu. hapishane. Bakan Wright, Camara ile birlikte aynı suçlamalarla tutuklanan Claude Pivi ve Blaise Goumou’nun da cezaevinden kaçtığını belirterek, “Onları bulacağız ve sorumlulardan hesap soracağız” dedi. Wright ayrıca ülke sınırlarının kapatıldığını da belirtti.

Yönetimi devraldı

Camara, ülkeyi demir yumrukla yöneten Lansana Conte’nin ölümünün ardından Aralık 2008’de darbeyle iktidara geldi. 28 Eylül 2009’da on binlerce demokrasi yanlısı gösterici, Camara’nın 2010 seçimlerine katılmaması çağrısında bulunmak üzere başkent Konakri’deki bir stadyumda gösteri yaptı. Güvenlik güçlerinin stattaki kalabalığa saldırması sonucu çıkan izdihamda 157 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca stadyumda çok sayıda kadının cinsel saldırıya uğradığı da ortaya çıktı. Camara, stadyum saldırısından kısa bir süre sonra 3 Aralık 2009’da düzenlenen suikast girişiminin ardından görevinden alındı. Yıllarca Burkina Faso’da sürgünde yaşayan Camara, 2021’deki darbenin ardından Gine’ye döndü ve 157 sivilin hayatını kaybettiği stadyum saldırısının planlayıcısı olduğu suçlamasıyla 2022 yılının Eylül ayında tutuklanarak Coronthie Cezaevi’ne gönderildi. .

Gine şu anda 2021’de darbeyle iktidara gelen Mamady Doumbouya tarafından yönetiliyor. -CONAKRY

derbent-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu