Haber

EYT ile kaç kişi emekli olacak? EYT yönetmeliği kaç kişiyi etkileyecek? Son Dakika: Emeklilik yaşı yasası Meclis’te kabul edildi!

Eyt Kaç kişi emekli olacak? Soru, Eyt Meclis’in geçmesiyle birlikte merak edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda, Eyt Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 395 oyla kabul edildi ve madde oldu. Peki EYT ile kaç kişi emekli olacak? EYT yönetmeliği kaç kişiyi etkileyecek? Son Dakika: Emeklilik yaşı yasası Meclis’te kabul edildi!

EYT İLE KAÇ KİŞİ EMEKLİ OLACAK?

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Prim ve sigorta süresini tamamlayanlarla birlikte bu sayı her yıl artacaktır. EYT, Meclis’te yasalaştıktan sonra Önder Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başvuru süreci başlayacak.

EYT YÖNETMELİĞİ KİMLERİ KAPSAR?

EYT yönetmeliği ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olup, kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl olan sigortalılık süresini tamamlayanlar emekli olabilecek. Emekli olabilmek için başlangıç ​​tarihine göre 5 bin ile 5 bin 975 gün arasında değişen prim gün koşulunu tamamlamak gerekiyor.

EKSİK BONUS GÜN İLE NE YAPILMALIDIR?

Prim günleri bitmeyen kadınlar doğumdan, erkekler askerlik borçlanması yapabilirler. Bu sayede eksik günler tamamlanabilir.

cilimliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu