Ekonomi

Fed’den yüksek faiz sürecinin artacağına dair mesaj

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın ardından Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller da faiz döneminin uzatılacağını belirtti.

Waller yaptığı açıklamada, Fed’in enflasyonu düşürmesi için “uzun bir mücadele” olabileceğini ve faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini belirterek, “Faiz oranlarının şu anda bazılarının beklediğinden daha uzun süre yüksek kalması uzun bir mücadele olabilir.”sözünü kullandı.

“Enflasyonu kontrol altına almak için gerekli”

Waller, Arkansas Eyalet Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, ABD ekonomisinin şimdiye kadar enflasyonu kontrol altına almak için gerekli olan yüksek faiz oranlarına gerektiği gibi uyum sağladığını belirtti.

Para politikasındaki sıkı duruş bir süre daha devam edecek.”

Waller şu ifadeyi kullandı:

2022 yılında ekonomik aktivitedeki yavaşlamaya rağmen Fed’in 2023 yılında aktiviteyi daha da yavaşlatması için para politikasındaki sıkı duruşunu bir süre daha sürdürmesi gerektiğini düşünüyorum.

“Gidecek çok yol var”

Gıda, enerji ve barınma fiyatlarının bu yıl ılımlı olacağına dair işaretler olduğunu kaydeden Waller, Fed’in sıkı para politikasının sonuç vermeye başladığını ancak daha gidilecek çok yol olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu