Haber

İçişleri Bakanı Yerlikaya: Mobil Göç Noktası sayısı 155’e çıkacak

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, AK Parti Bursa İl Müdürlüğü‘da yaptığı konuşmada, Bursa’nın güçlü bir ticaret ve turizm şehri olduğunu söyledi.

İçişleri Bakanlığı olarak Türkiye’nin huzuru için çalıştıklarını belirten Yerlikaya, bir yerde huzur olursa başka şeylerin de geleceğini ifade etti.

Yerlikaya, İçişleri ailesi olarak milletin huzuru için 7/24 çalıştıklarını, Bursa’da Güvenlik Toplantısı yapacaklarını vurguladı.

Yerlikaya, göreve geldikten sonra Bursa’ya ilişkin tespitler ve hedefler konusunda istişarelerde bulunacaklarını belirterek, şunları paylaştı:

“Biz istişarede bulunmanın merhametine inanıyoruz. Başta bölücü terör örgütü olmak üzere diğer tüm terör örgütleriyle mücadelede; ikincisi uyuşturucu satıcılarından baronlara kadar zehir tacirleriyle mücadelede; üçüncüsü organize suç çeteleriyle mücadelede, yani benim deyimimle suç işlemede kibirli olanların, dördüncüsü ise sistemsiz göçle mücadelede, ülkemize gelişinin.” Kalışı ve çıkışı yasal olmayan yabancıya sistemsiz göçmen diyoruz. Bir de organize göçmen var. Bu tam tersi. Ülkemize gelişleri, kalışları ve çıkışları yasaldır. Bunlar düzenli göçmenler. Dolayısıyla bizim çabalarımız düzenli göçmenlerle ilgili değil, sistematik olmayan göçmenlerle ilgili. İlk günden beri odaklandık.”

Yerlikaya, Mobil Göç Noktası uygulamasını İstanbul’da hayata geçirdiklerini anlatarak, şöyle konuştu: Yani 16 milyonluk bir şehirde, 17 milyona yakın turistin, 1 milyondan biraz fazla yabancının yaşadığı bir yerde, sistemsiz göçmenlerin haklara ve hukuka uygun şekilde tespit edilmesinin sıfır olmasını sağlamamız gerektiğini söyledik. komplikasyonlar.“dedi.

Mobil Göç Noktası’nın çalışmasına değinen Yerlikaya, şunları söyledi:

“Üzerlerine kimlik sorgulaması yapıldığında Taşınabilir Göç Noktasına dahil ediliyorlar, parmak izi ve göçmenlik taramasında kaçak göçmen tespit edildiğinde geri gönderme merkezine gönderip bir süreç içerisinde ülkelerine gönderiyoruz. Bu süreci insani ve vicdani bir duruşla yürütüyoruz.Çünkü biz “Tarihimizden, medeniyetimizden, inancımızdan bize yakışanı öğrendiğimiz gibi, Allah’ın izniyle düzensiz göçle mücadelede de aynı özeni gösteriyoruz.”

Yerlikaya, düzensiz göçle ilgili Mobil Göç Noktalarının sayısını artırdıklarını belirterek, “1 Kasım itibarıyla filomuz 155 araca çıkacak. Tüm büyükşehirlerimizde düzensiz göçmenlerin yakalanıp kendi ülkelerine sınır dışı edilmesini sağlayacağız, böylece aramızda bir tek kaçak göçmen kalmayacak.”“dedi.

‘Suçun önlenmesi yapılacak en iyi şeydir’

Organize suç çeteleriyle mücadeleye değinen Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnegöl’deki olayı duydunuz. Arkadaşlarımız güzel iş çıkardı. Valimi, polisi, jandarmayı ve istihbaratı tebrik ediyorum. Bize destek veren, güvenlik birimlerimizin yanında olan ve canı gönülden duran tüm Bursalı kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bizlere dualarıyla destek oldular, duruşları ve bu güvenlik birimlerine destekleri gücümüzü daha da artırıyor, Tahammül etmediğimiz tek şey şu, ‘Suçlu en küçüğüdür, en büyüğüdür’ demiyoruz. Suç işlenmeden önce yapılacak en iyi şey budur. Bakanlık olarak bu benim ilk görevim. “İlk görevim ‘suçun önlenmesi’ ve önleyici hizmetlerimizin güçlendirilmesidir. İkinci olarak ortada önlenemeyecek bir suç, bir hata varsa onu gün yüzüne çıkaracağız, adalete teslim edeceğiz. Bunu yapacağız.”

Yerlikaya, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milletin iradesinden daha güçlü bir güç tanımadım” dediğini hatırlattı. “15 Temmuz gecesi duyduğumuz gibi o büyük gücü hep birlikte gösterdik. Dolayısıyla çetelerle mücadelede, uyuşturucuyla mücadelede, tüm asayiş aksaklıklarında kararlıyız. Kim rahatsız ederse arkasındayız. milletimizin huzuru. Nefeslerini kesiyoruz. Ne yapıyoruz? Sizden aldığımız güç, bize hukukun gücüdür.” Onlara verilen yetkiyle onları adalete teslim ediyoruz.“dedi.

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan da Bakan Yerlikaya’yı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

gungoren-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu