Haber

İngiltere, Filistin devletini tanımak için iki kural açıkladı

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Lübnan’a yaptığı diplomatik ziyarette Associated Press’e Filistin meselesini değerlendirdi.

Cameron, İngiltere’nin Filistin devletini tanıması için iki devletli çözümün kesinleşmesini beklemeye gerek kalmayabileceğini belirtti. “İki devletli çözüm süreci çözüme doğru ilerledikçe ve gerçekçileştikçe (Filistin’i tanımayı) değerlendirebiliriz.”söz konusu.

Cameron, Filistin halkının gelecekte kendi devletine sahip olmasının, uzun vadede bölgenin barış ve güvenliği açısından hayati önem taşıdığını vurguladı.

Bu bağlamda Cameron, ilk adımın “çatışmaya bir ara verilmesi” olması gerektiğini söyleyerek, bu aranın eninde sonunda “kalıcı, sürdürülebilir” bir ateşkese dönüşeceğini savundu.

Cameron, Hamas’ın Gazze’den ayrılmasının İngiltere’nin Filistin devletini tanımasının ön şartı olduğunu vurgulayarak, “7 Ekim’in sorumluları Gazze’yi kontrol ederken iki devletli çözüme ulaşılamaz.” dedi.

Ülkesinin Lübnan-İsrail sınır gerginliğini azaltmaya yönelik bir plan teklif edeceğini belirten Cameron, söz konusu plan çerçevesinde İngiltere’nin Lübnan ordusuna daha fazla sınır güvenliği faaliyeti yürütebilmesi için eğitim vereceğini belirtti.

İngiltere, ABD ve diğer Batılı ülkelerin İsrail-Filistin meselesine iki devletli çözüme yönelik artan desteği, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sert itirazlarıyla karşılandı.

kuluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu