Haber

İran’dan Avrupa ülkelerine “terör ve bölücü örgütlere yataklık etmeyin” çağrısı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Avrupa ülkelerini “terör ve bölücü örgütleri desteklemeyi ve barındırmayı bırakmaya” çağırdı.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbuğ, Belçika Başbakanı Alexander de Croo ile telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede, iki ülke arasındaki tutuklu ve tutuklu değişimini öngören karşılıklı anlaşma, İran ve Belçika arasındaki etkileşimler, işbirliğindeki son durum ve ilgili anlaşmaların uygulanmasını hızlandırmanın yolları ele alındı.

Başta bilim ve teknoloji, sanayi ve tarım olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yapan Reisi, Avrupa ülkelerini “terörist ve bölücü grupları desteklemeyi ve barındırmayı bırakmaya” davet etti.

Belçika Başbakanı de Croo ise Tahran-Brüksel ortasında karşılıklı işbirliği alanında varılan anlaşmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bağların çeşitli alanlarda geliştirilip güçlendirilmesine vurgu yaptı.

Tutuklu ve mahkumların değişimini öngören taslak anlaşma, Temmuz 2022’de hem İran hem de Belçika Parlamentoları tarafından onaylandı.

Belçika Anayasa Mahkemesi, anlaşmanın iptaline yönelik açılan davayı da reddederek, Belçika’da tutuklu bulunan İranlı diplomat Esedullah Esedi ile 40 yıl hapis cezasına çarptırılan Belçika vatandaşı Olivier Vandecasteele’nin değişiminin önü açıldı. İran’da “casusluk, kara para aklama ve döviz kaçakçılığı”. .

İran, diplomat Esad’ın tutuklandığı olayın, İran’da terör örgütü olarak kabul edilen Halkın Mücahitleri Örgütü tarafından İran ve Avrupa arasındaki çıkarları sabote etmek için planlandığını iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu