Haber

İyi Partili Gençler, TRT’nin Akşener Yayınını Kesmesini Protesto Etti: “İktidar, Devletimizin Her Kurumunu Kendine Benzetmeye Çalışıyor”

Haber: ÇAĞATAN AKYOL – Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

İYİ Parti İstanbul Vilayet Gençlik Kolları, UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in grup toplantısında, bir alışveriş sepeti ile çıktığı kürsüden enflasyonu anlattığı sırada canlı yayını kesen TRT’yi protesto etti. TRT’nin Ulus’taki binası önünde konuşan UYGUN Parti Gençlik Siyasetleri Koordinatörü Orhun Ertürkmen, “Yozlaştırmayı ve vasatlaştırmayı bir politika olarak seçen iktidar, devletimizin her kurumunu kendine benzetmeye çalışıyor. Tayyip Bey’i Üzmeyen İstatistik Kurumu olan TÜİK’in, milletimizin acı gerçeklerinden çok uzak verileriyle TRT’nin doğruları değil, yalnızca iktidarın duyulmasını istediği şeyleri milletimize sunduğu haberleriyle devletimizin itibarı yerle bir edilmek isteniyor” dedi.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, partisinin bugünkü küme toplantısında; halkın yaşadığı enflasyonu anlatmak için alışveriş sepeti ile kürsüye çıktı. Bu sırada TRT de canlı yayını kesti. DÜZGÜN Parti İstanbul Vilayet Gençlik Kolları üyeleri, TRT’yi Ulus’taki binası önünde alışveriş sepeti ile protesto etti. YETERLİ Parti Gençlik Siyasetleri Koordinatörü Orhun Ertürkmen, yurttaşların derin krizlerle ve yoksullukla gayret ettiğini belirterek, “Bu zorlu koşulların, gün geçtikçe ülkemizde temel ihtiyaçlarımıza dahi ulaşmakta zorlandığımız bir hale büründüğüne ise hep birlikte şahit oluyoruz” dedi.

Ertürkmen, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“OBJEKTİF OLMASI GEREKEN TRT, ZAMLAR ANLATILIRKEN YAYINI KESTİ”

“Genel Liderimiz Sayın Meral Akşener; bugün Meclis’te İYİ Parti grup toplantısı sırasında tüm bu sorunları duyurmak, milletimize ses olmak ve Türkiye’de yaşanan zorlukları görünür kılmak ismine bir yılda yaşadığımız enflasyonu gözler önüne seren bir konuşma yaptı. Kürsüye, eserlerin uygun fiyatlarla satıldığı marketlerden yapılan bir alışveriş sepetiyle çıktı ve eserlerin geçtiğimiz yıldan bugüne değişen fiyatlarını ve artırım oranlarını tek tek saydı lakin tam bu esnada, vatandaşın bu eserleri alırken ödediği vergilerle yayın yapan, ülkemizin resmi kanalı olan ve her vatandaşa, her partiye eşit uzaklıkta objektif bir yayın siyaseti izlemesi gereken TRT, vatandaşa yansıyan artırımlar anlatılırken yayını kesti.

Tam da bu yüzden şu an burada, genel liderimizin kesilen konuşmasındaki o kısmı yineleyeceğim.

‘Mesela her konutun vazgeçilmezi sütün 1 litresinin fiyatı; 2021 yılının kasım ayında 7,13 lirayken 2022 yılının kasım ayında 15,5 liraya çıkmış. Yani 1 yıllık artış oranı yüzde 117,4.

Mesela 1 kiloluk beyaz peynirin fiyatı; 2021 yılının kasım ayında 32,89 lirayken 2022 yılının kasım ayında 85,80 liraya çıkmış. Yani 1 yıllık artış oranı yüzde 160,9.

Mesela 1 kilo yoğurdun fiyatı; 8,74 lirayken 17,98 liraya çıkmış. Yani 1 yıllık artış yüzde 105,6.

Mesela 1 kilo patlıcan 7,12 lirayken 18,90 liraya çıkmış. Yani 1 yıllık artış yüzde 165,6.

Mesela 1 kilo domates 7,36 lirayken 19,90 liraya çıkmış. Yani 1 yılda yüzde 170,3 artmış.

Mesela 1 kilo salatalık 5,46 lirayken 11,90 liraya çıkmış. Yani 1 yılda yüzde 118,1 artmış.

Mesela 1 kilo limon 4,39 lirayken 13,90 liraya çıkmış. Yani 1 yılda yüzde 216,8 artmış.

Mesela 1 kilo elma geçen sene 5,38 lirayken bu sene 14,90 lira olmuş. Yani 1 yılda yüzde 177 zamlanmış.

Mesela 1 kilo pirincin fiyatı 13,04 lirayken bir senede 27,50 liraya çıkmış. Yani yüzde 110,9 artmış.

Mesela 1 kiloluk toz şekerin fiyatı 2021 yılının kasım ayında 6,91 lirayken 2022 yılının kasım ayında 24 liraya çıkmış. Yani 1 yıllık artış oranı yüzde 247,4.

Evet, yanlış duymadınız; yüzde 247,4 fakat tüm bu sayıların karşısında TÜİK’e göre şeker yalnızca yüzde 153 artmış.’

“YALNIZCA İKTİDARIN DUYULMASINI İSTEDİĞİ HABERLERLE DEVLETİMİZİN İTİBARI YERLE BİR EDİLMEK İSTENİYOR”

Yani açıkça görünen o ki yozlaştırmayı ve vasatlaştırmayı bir siyaset olarak seçen iktidar, devletimizin her kurumunu kendine benzetmeye çalışıyor. Tayyip Bey’i Üzmeyen İstatistik Kurumu olan TÜİK’in, milletimizin acı gerçeklerinden çok uzak bilgileriyle TRT’nin doğruları değil, sadece iktidarın duyulmasını istediği şeyleri milletimize sunduğu haberleriyle devletimizin prestiji yerle bir edilmek isteniyor lakin kimse merak etmesin, DÜZGÜN Parti olarak bizler her vakit milletimizle bir ve birlikte olacağız.

Tüm pürüzlere karşın doğruları milletimizle buluşturacağız. Gerçeklerden kaçmadan, acı reçeteler sunmadan; vatandaşlarımızın sürüklendiği ümitsizlik iklimine de mahküm edildikleri yokluk ve yoksulluğa da deva olacağız. Devletimize ciddiyeti, milletimize refahı hakim kılacağız. UYGUN Parti iktidarında ülkemizin hak ettiği şartlara daima birlikte kavuşacağız.”

HAMZA YURTSEVER: BU AMBARGO, VATANDAŞIN SORUNLARININ ÜSTÜNÜ ÖRTME NOKTASINA GİDİYOR

İYİ Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Hamza Yurtsever de TRT’nin tarafsız ve ilkeli yayın yapması zorunluluğuna dikkat çekti. Yurtsever, şunları söyledi:

“80 milyon vatandaşımızdan toplanan vergilerle yayın yapan bir kanalın GÜZEL Parti’ye ve Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e uyguladığı ambargo ve iktidarın medya aparatına dönüşmüş olması son derece üzücü. Hatırlatmak isteriz ki, bize uygulanan bu ambargo maalesef milletin gerçeklerinin ve vatandaşın sıkıntılarının üstünü örtme noktasına gittiğini görmekteyiz. Bu sebeple daima birlikte buradan bu uyarıyı yapmayı kendimiz için mecburilik olarak görüyoruz. İktidara olan bağlılığınız sizi milletin hassasiyetlerine düşman hale getiriyor. Bu sebeple tüm TRT yetkililerine iktidarın gidici, milletin kalıcı olduğunu hatırlatarak hassasiyetlerini millet ve memleket odaklı olarak belirlemeye ve yayıncılığı da bu temel unsurlara nazaran şekillendirmeleri konusunda hassasiyet göstermeye davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu