Haber

İzmit Körfezi’ndeki su kalitesinin yakından izlenmesi

Büyükşehir ve TÜBİTAK-MAM tarafından yürütülen proje kapsamında İzmit Körfezi ve Körfez’e dökülen 12 derenin su kalitesi periyodik olarak izleniyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nin su kalitesini izlemek için körfeze akan 12 derenin su kalitesini izliyor. TÜBİTAK-MAM ile yürütülen ‘İzmit Körfezi Su Kalitesi İzleme Projesi’ kapsamında Tübitak tarafından Marmara Denizi’nden sistematik olarak numune alınıyor ve su kalitesi izleniyor.

SU KALİTESİ İZLENİYOR

İzmit Körfezi’ni gelişmiş biyolojik arıtma tesisleriyle donatan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’ni eski günlerine kavuşturuyor. Her yıl mavi bir görünüme sahip olan İzmit Körfezi’nin etkilerinin izlenmesi amacıyla 2007 yılından bu yana TÜBİTAK-MAM ile birlikte “İzmit Körfezi Su Kalitesi ve Karasal Girdilerin İzlenmesi ve Kirliliğin Önlenmesine Yönelik Önerilerin Geliştirilmesi” projesi yürütülmektedir. gün, deniz suyu kalitesi ve bununla ilgili güncel veriler sağlamak. .

4 SEZONDA 6 DENİZ İSTASYONU TAKİP EDİLDİ

Proje kapsamında İzmit Körfezi’ndeki 6 deniz istasyonundan 4 mevsim numune alınıyor. Ayrıca İzmit Körfezi’ne dökülen 12 derenin su kalitesini belirleyen fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreler “Yerüstü Su Kalitesi Yönetmeliği” çerçevesinde belirlenmektedir. Bu kapsamda TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi araştırma gemisi İzmit Körfezi’nden numune aldı.

HEDEF ATÖLYESİ

İzmit Körfezi’nde elde edilen veriler, entegre su kalitesi değerlendirme çalışmaları için bir bilgi tabanı oluşturmaktadır. TÜBİTAK MAM tarafından yürütülen projenin sonuçları, TÜBİTAK MAM heyeti tarafından her yıl sistematik olarak bilgilendirme toplantısı şeklinde Büyükşehir Belediyesi’ne raporlanmaktadır. Ayrıca çalışma kapsamında yıl içerisinde İzmit Körfezi’nde çalıştay düzenlenmesi hedeflenmektedir.

HAYAT ÇEŞİTLİLİĞİ HER GÜN ARTAR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’ni temizlemek amacıyla dev arıtma tesislerini devreye aldı. Arıtma tesisleri, kontroller ve deniz süpürme çalışmaları İzmit Körfezi’ni her geçen gün daha yaşanır bir yer haline getiriyor. Her geçen gün daha da saflaşan Körfez, bakir bir görünüme kavuşmuştur. Nüfusu artan Körfez’de deniz canlılarının yanında gözlemlenen kuşların sayısı da her geçen yıl artıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

dodurgaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu