Ekonomi

Koza Altın Kimin Sahibi, Ne Zaman Kuruldu ve Ortakları Kimler? Koza Altın Stok Kodu Nedir?

Koza Altın İşletmeleri Anonim Şirketi, borsa yatırımcılarının son yıllarda en çok ilgi gösterdiği şirketler arasında yer alıyor. Koza Altın İşlemeleri A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yaptığı sermaye artırım bildirimi ile şirket hisseleri bir kez daha dikkatleri üzerine çekti. Yatırımcılar, Ankara merkezli şirketin hissedarlarını, ortaklarını, yönetim kurulu üyelerini, hisse senedini, sermayesini ve kuruluş sürecini araştırıyor. İşte Koza Altın İşletmeleri A.Ş. Konu hakkında merak edilenler ve KOZAL’ın ikramiye ihraç sürecine ilişkin açıklamalar…

Detaylar burada.

Koza Gold Kuruluş Süreci: Koza Gold Kim Hakkında?

Koza Altın İşletmeleri A.Ş. 29 Ağustos 1989 tarihinde kurulmuştur. Ülkemizde faaliyet gösteren ve uluslararası arenada söz sahibi olan Koza Altın, Cumhuriyet tarihi boyunca altını çıkaran ve işleyen ilk Türk maden şirketidir.

15 Temmuz sürecinden sonra yöneticileri FETÖ suçlamasıyla firar ettikten sonra yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi.

Koza Altın İşletmeleri A.Ş. madenleri

Koza Altın, Türkiye genelinde 5 alanda aktif olarak altın üretimi yapmaktadır. Bu madenler;

 • Ovacık Altın Madeni: İzmir’in kuzeyinde Bergama ve Dikili ilçelerinin ortasında kalan Ovacık bölgesinde yer almaktadır. Ovacık madeni, hem Koza Altın İşletmeleri A.Ş.’nin ilk altın madeni olma özelliğini taşıyor. ve Türkiye.

 • Mastra Altın Madeni:  Gümüşhane’nin Demirkaynak (Mastra) köyünde yer almaktadır.

 • Çukuralan Altın Madeni:İzmir ilinin Dikili ilçesi ile Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesi arasında kalan Çukuralan mevkiinde yer almaktadır.

 • Kaymaz Altın Madeni: Eskişehir ili Sivrihisar İlçesi Kaymaz Mahallesi’ndedir. Damdamca, Topkaya ve Mermerlik sahalarından oluşmaktadır. Maden yatakları olarak tanımlanan dört farklı lokasyon bulunmaktadır. Bunlar Damdamca Zirve, Ana Bölge, Mermerlik ve Kızılağıl bölgeleridir.

 • Himmetdede Altın Madeni: Kayseri ilinin Himmetdede Kasabası ile Kalaba Kasabasının ortasında yer almaktadır. Koza Altın İşletmeleri A.Ş.’nin ilk işletmesidir. yığın liçi ile üretmek. Aynı zamanda Koza Altın’ın taşeron kullanmadan işlettiği ilk işletmesidir.

Ayrıca Çoraklıktepe Altın Madeni, Kubaşlar Projesi ve Mollakara Projesi de Koza Altın operasyonları ve projeleri arasında yer almaktadır.

Koza Altın İştirak Yapısı: Sermaye Dağılımı

 • ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş.

 • Koza İpek Holding A.Ş.

 • Diğer

En büyük hissedarı ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş.’dir. Koza Altın İşletmeleri’nin halka arz edilen hisse büyüklüğü farklı tanımlanmıştır.

KOZAL Hangi Sektörlerde Faaliyet Göstermektedir? Koza Altın Ne Üretir?

Koza Altın İşletmeleri madencilik branşında faaliyet göstermektedir. Şirket bünyesinde altın ve gümüş madenciliği, maden arama ve cevher zenginleştirme faaliyetleri yürütülmektedir.

Altın ve gümüş madenlerinin yanı sıra; Bakır, kurşun-çinko, demir vb. metalik maden yataklarının araştırılması, geliştirilmesi ve üretimi konusunda faaliyetler yürütmektedir.

Koza Altın Yönetim Kurulu Üyeleri

 • İsmail Güler

 • Enis Güçlü Şirin

 • Cahit Tokmak

 • Mahmut Çelik

Koza Altın Hisse Kodu Nedir?

Borsa yatırımcılarının merak ettiği bir diğer konu da Koza Altın Hisse Kodu. Koza Altın hisseleri ‘KOZAL’ kodu ile işlem görmektedir.

KOZAL Tahvil Detayları: Piyasa Değeri, Net Kâr ve Senet Sayısı

TMSF’nin açıkladığı son verilere göre 2016 yılında 5,3 milyar TL aktif büyüklüğe sahip olan Koza Altın, 2020 sonunda 12,1 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin bu dönemde net kârı yüzde 547 arttı.

Borsa yatırımcılarının dikkatine: Koza Altın İşletmeleri yüzde 200 bedelsiz sermaye artırımı yapıyor!

Koza Altın İşletmeleri A.Ş. 3 milyar 50 milyon TL bedelsiz sermaye artırımı yapma kararı aldı. Bu önlem, şirketin sermayesini yüzde 200 artıracağı anlamına geliyor.

Koza Altın İşletmesi A.Ş. Açıklama şu şekildedir:

Yönetim Kurulumuzun 26.12.2022 tarihli toplantısında, 1. Şirketimizin çıkarılmış sermayesi 5.000.000.000 TL (Beş Milyar Türk Lirası) olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 152.500.000 TL (Yüzelliikibinbeşyüz Türk Lirası) olan 3.050.000.000 TL (Üç Milyar Elli Milyon Türk Lirası) olup, tamamı iç kaynaklardan karşılanmıştır. ) %2000 oranında artırılarak 3.202.500.000 TL’ye (Üç Milyar İki Yüz İki Milyon Beş Yüz Bin Türk Lirası), 3. Şirket Esas Sözleşmesi’nin Sermaye ve Payların Cinsi başlıklı 6. maddesine göre çıkarılacak paylar şunlardır: A Grubu Kayıtlı (TREKOAL00022) A Grubu Kayıtlı (TREKOAL00022), B Grubu Hamiline (TREKOAL00014) B Grubu Hamiline (TREKOAL00014) hisseleri için. TREKOAL00014) pay şeklinde, 4. Söz konusu karar kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurulmasına oy birliği ile karar verildi.

KAP’ta Sermaye Artırım – Azaltım İşlemlerine İlişkin Açıklamayı incelemek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu