Yaşam

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı tartışılmaz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki grup toplantısına katıldı.

Bahçeli burada yaptığı konuşmada birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylığı konusunda kamuoyunda yaşanan tartışmalara değinen Bahçeli, Erdoğan’ın adaylığından şüphe edilemeyeceğini söyledi.

“Cumhurbaşkanı’nın aday olmayacağını söylemek ciddi bir kusurdur”

Bahçeli şunları söyledi:

“Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için sesini yükseltmesi milletimizin umudunu kırmaktır. Sayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığı Anayasa’ya uygundur ve ahlaki açıdan meşrudur.

Yeni sistemle birlikte Cumhurbaşkanlığının anayasal statüsü değişti. Bu yönetim modeli bir bakıma başkanlık sistemidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi içinde bir dönem yetkilerini kullanan Cumhurbaşkanı’nın aday olmayacağını söylemek ciddi bir yanılgıdır. Cumhurbaşkanlığı seçimleri tek başına değil, genel milletvekili seçimleri yoluyla yapılır.

“Adaylık hakkı oy hakkının bir parçasıdır”

Anayasal kararların yorgunluğunda lafzî yorum eksik ve yetersizdir. Lafzî bir tefsire göre hareket edildiğinde temel hakların kısıtlanabileceği sonucuna varılmıştır. Aday olma hakkı, oy hakkının bir parçasıdır.

“Adaylığı tartışılmaz”

Sistematik yorumlamanın yeterli olduğu açıktır ki, iki kez seçilme kuralı yeni sistemde geçerlidir. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde sadece bir dönem için seçilmiştir. Başkanın adaylığı tartışılmaz. Bizim irademiz tamdır ki milletimizin iradesi ile seçilecektir.

Dünya medyası Cumhurbaşkanımızın adaylığına karşı. Vurguncuların ve hainlerin işbirliği yapmasına izin verin. Biz Cumhur İttifakı olarak onların bileklerini büküyoruz. Kukla gibi yönetilen ve oynanan bir Başkan istiyorlar. Söz milletindir, sıra millettedir, rezalet ittifakı da sıfırı çeker.”

imamogluajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu