Ekonomi

Piyasalar Fed toplantısının ardından faiz indirimi beklentilerini değiştirdi

ABD Merkez Bankası’nın son toplantısının ardından küresel piyasaların ABD’deki faiz hareketlerine ilişkin beklentileri değişti, Mart ayında faiz indirimi ihtimali azalırken, Mayıs ayında gevşeme beklentisi arttı. Fed’in son açıklamasında önceki sıkılaştırma eğiliminden vazgeçilerek, enflasyonun %2 hedefine doğru gerileyeceğine dair kesinlik oluşana kadar faiz indirimlerinin uygun görülmeyeceği uyarısı yapıldı.

Fed Lideri Jerome Powell basın toplantısında Mart ayında faiz indiriminin mümkün olmadığını belirtirken böyle bir adımın atılma ihtimali %34’e düşerken bu oran açıklama öncesinde %60, Salı günü ise %40’tı. Powell, tüm Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yıl içinde faiz indirimi yapılmasını beklediğini, bunun zamanlamasının henüz belirlenmediğini vurguladı. Güçlü bir işgücü piyasasının faiz indirimlerini engellemeyeceğini ancak istihdamdaki herhangi bir zayıflamanın daha hızlı kesintilere yol açabileceğini belirtti.

Bu görünüm Cuma günü açıklanacak istihdam raporu için büyük önem taşırken, beklenmedik rakamların piyasalara yaratacağı yansımalar da önemli. Vadeli işlemler şu anda yaklaşık 32 baz puanlık bir düşüşe işaret ediyor; buna Mayıs ayı için 25 baz puanlık bir düşüş ve 50 baz puanlık bir düşüş olasılığı da dahil, 2024 boyunca toplam 141 baz puanlık bir gevşeme söz konusu.

Yatırımcılar, iki yıllık Hazine tahvil getirilerinin Salı günkü %4,359’dan %4,248’e gerilemesinin de gösterdiği gibi, güvercin bir duruşa yöneliyor. Bu arada, Asya ticareti sırasında on yıllık getiriler hafifçe yükselerek %3,946’ya yükseldi; ancak hâlâ Salı günkü %4,057’nin altında.

Bankacılık sektörü kargaşa içindeydi; New York Community Bancorp’un (NYSE:NYCB) bankanın beklenmedik bir zarar bildirmesinin ardından hisseleri %37 düşerek yirmi yılı aşkın sürenin en düşük hisse fiyatına işaret etti.

Dolar yen karşısında zayıflayarak 146,70 seviyesinden işlem görürken, euro Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) erken gevşemesine ilişkin yoğun piyasa bahislerine rağmen 1,0812 dolarda kaldı. Vadeli işlemler, ECB’nin Nisan ayındaki ilk faiz indiriminin tam fiyatlandırıldığına işaret ediyor ve 2024 için 144 baz puanlık bir indirim öngörüyor.

İngiltere Merkez Bankası yılın ilk politika toplantısını Perşembe günü yapacak ve faiz oranını %5,25 seviyesinde tutması bekleniyor. Enflasyonun beklenenden daha hızlı yavaşlaması nedeniyle piyasalar olası faiz indirimlerine ilişkin tartışmaları dinlemeye istekli ve yetkililerin karşıt açıklamalarına karşı duyarlı. Merkez Bankası ayrıca enflasyonun %2 hedefine dönüş takvimine odaklanarak üç aylık ekonomik görünümünü de açıklayacak.

Wall Street’teki Yatırımcılar, Alphabet Inc (NASDAQ: Google) ve Apple (NASDAQ:TSLA), Tesla’nın (NASDAQ:TSLA) son dönemdeki hayal kırıklığı yaratan kazançlarının ardından olumlu haberler arayan büyük teknoloji şirketleri. AAPL), Amazon (NASDAQ: AMZN) ve Meta (NASDAQ:META) finansal sonuçları bekliyor.

Perşembe günü piyasaları etkileyebilecek diğer önemli gelişmeler arasında AB’nin Aralık ayı TÜFE ve işsizlik oranı, Ocak ayı küresel PMI verileri, İngiltere Merkez Bankası’nın politika toplantısı ve üç aylık politika raporu, Riksbank politika toplantısı ve çok sayıda ECB konuşmacısı yer alıyor. ABD’de Ocak ayı ISM imalat anketi, S&P PMI, haftalık işsizlik başvuruları, 4. çeyrek verimlilik ve işgücü maliyetleri ile Aralık ayı inşaat harcamaları yakından izlenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-kumluca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu