Ekonomi

Suudi Arabistan’a ihracat 1,2 milyar doları aştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz ay Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret kapsamında Türk ve Suudi Arabistan heyetleri arasında 5 yeni mutabakat zaptı imzalandı.

“Kabiliyetler, Savunma Sanayi, Araştırma ve Geliştirme Alanlarında İşbirliği Uygulama Planı”, “Suudi Savunma Bakanlığı ile Türk Baykar firması arasında 2 adet Satış Anlaşması”, “Doğrudan Yatırım Teşvik Alanında İşbirliği”Ziyarette medya ve enerji alanlarında çeşitli anlaşmalara imza atıldı.

Türkiye Cumhuriyeti ile Suudi Arabistan Krallığı Arasında Doğrudan Yatırımın Teşviki Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı da ziyaretin dikkat çeken anlaşmaları arasında yer aldı.

Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı’nın ortasında Baykar ile imzalanan “Bayraktar AKINCI TİHA (Hücum İnsansız Hava Aracı) ihracat ve iş birliği anlaşması” kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA, Suudi Arabistan Krallığı Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı yılın 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5 azalarak 143 milyar 434 milyon dolara geriledi.

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı 1 milyar 84 milyon dolar arttı

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı yüzde 630 artarak 1 milyar 256 milyon dolara ulaştı. Böylece Suudi Arabistan, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı 25. ülke oldu.

Suudi Arabistan da değer bazında Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke oldu.

Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatı bu dönemde 1 milyar 84 milyon dolar arttı.

Türkiye bu dönemde en fazla ihracat artışını 2 milyar 393 milyon dolarla Rusya’ya yaptı. Yılın 7 ayında Rusya’ya 5 milyar 570 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Halı sektörü liderliğini sürdürüyor

Halı bölümü en büyük ihracatı 173 milyon 86 bin dolarla Suudi Arabistan’a yaptı.

Halı sektörünü 129 milyon 95 bin dolarla kimyevi elementler ve mamulleri, 124 milyon 633 bin dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, 98 milyon 175 bin dolarla makine ve aksamları, 95 milyon 951 dolarla hazır giyim ve konfeksiyon izledi. bin dolar.

Halı bölümü de ihracat artışında başı çekti. Halı sektörü Suudi Arabistan’a yılın 7 aylık ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre 168 milyon 436 bin dolarlık artış kaydetti.

İhracat artışında halı sektörünü 116 milyon 437 bin dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, 89 milyon 150 bin dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 85 milyon 343 bin dolarla demir ve demir dışı metaller izledi. bin dolarla makine ve aksamı 79 milyon 873 bin dolarla.

Ülkeye İstanbul’dan 548 milyon 470 bin dolar, Gaziantep’ten 185 milyon 800 bin dolar, Ankara’dan 83 milyon 525 bin dolar ve Hatay’dan 67 milyon 622 bin dolar ihracat yapıldı.

haber-almus.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu