Teknoloji

Türkiye’de Xbox Oyunu Hediye Etme Seçeneği Kaldırıldı

Yaşanan yeni gelişmeye nazaran, Türkiye’de Xbox oyunu ikram etme seçeneği şu anlık kullanılamıyor. Bunun süreksiz mi yoksa kalıcı mı olduğuna dair bir açıklama yapılmış değil.

Bildiğiniz üzere, dijital oyun satan mağazalarda kullanıcıların satın alımların yanı sıra arkadaşlarına oyun ikram etmelerine de imkan tanınıyor. Bu sayede, beğendiğiniz bir oyunu arkadaş(lar)ınızın da oynamasını istediğiniz takdirde sürpriz yaparak gönderebiliyorsunuz.

Yakın bir vakit evvel de Microsoft mağazasında enteresan bir gelişme yaşandı. O denli ki bölgesel fiyatlandırma konusunda karar değişikliğine gitmemeyi seçen Amerika menşeli şirket, Arjantin ve Türkiye mağazalarındaki oyun ikram etme seçeneğini kaldırma yoluna gitti.

Türkiye’de Xbox Oyunu İkram Etme Seçeneği Kalktı

SomosXbox sitesi tarafından fark edilen bu ayrıntıya nazaran, mağazadan yapacağınız satın alım sırasında ilgili ‘Hediye olarak satın al’ seçeneği görünmüyor. Yapılan şikayetlerin akabinde Microsoft cephesinden rastgele bir geri dönüş yapılmış değil. Ayrıyeten bunun teknik bir meseleden kaynaklı mı, yoksa kalıcı bir durum mu olduğu da bilinmiyor.

Son vakitlerde bu iki mağazaya erişim sağlanarak ikram yoluyla yapılan satın alımların akabinde, bu oyunlar alternatif e-posta hesapları ile yüksek fiyata yine satılabiliyor. Görünüşe nazaran Microsoft bu durumu fark etmiş ve bir mahzur koymayı istemiş. Ne var ki resmi bir açıklama yapılmadan, yaşanan bu gelişmenin ardındaki gerekçeyi tam olarak bilmemizin imkanı yok.

Benzer bir durum, ikram olarak satın alma durumunda da yaşanıyor. Mesela Türkiye dışında yaşayan oyuncular, VPN kullarak ülkemizden ucuza oyun satın alabiliyorlar ve bu da geliştiriciler ve yayıncılar için büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu bağlamda da Hogwarts Legacy ve Marvel’s Midnight Suns üzere oyunlar şimdi ülkemizde ön-siparişe dahi açılmış değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu