Haber

Yunan unsurlarının geri püskürttüğü 8 bin 678 düzensiz göçmen Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı

31 Mayıs döneminde, Yunan unsurları tarafından Türk karasularına geri itilen 8.678 düzensiz göçmen karaya çıkarıldı.

Ülkelerindeki iç savaşlardan kaçarak Avrupa’ya giderek aileleriyle yeni bir hayata başlamak isteyen düzensiz göçmenlerin yolculuğu devam ediyor. Ege Denizi’ne yasadışı yollardan giden düzensiz göçmenler, Yunan unsurlarının kötü muamelesine maruz kalıyor ve Türk karasularına geri itiliyor.

Kıymetli eşyaları alınan ve motorları sökülen cankurtaran sallarında denizin ortasında bırakılan düzensiz göçmenlerin umutları yine Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerinde.

Denizde ölüme terk edilen düzensiz göçmenleri kurtarıp karaya çıkaran ekipler, su, yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını da karşılıyor.

Geri itilen 8.678 düzensiz göçmen kurtarıldı

Kıyı Emniyet Komutanlığı internet sitesinde yer alan verilere göre, 1 Ocak-31 Mayıs 2023 döneminde Yunan unsurları tarafından Türk karasularına geri itilen 8 bin 678 düzensiz göçmen kurtarıldı.

Yurt dışına yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 4.189 düzensiz göçmen de yakalandı. Ayrıca ekipler, denizde motor arızası ve cankurtaran sallarının su basması nedeniyle yardım çağrısı yapan çok sayıda düzensiz göçmeni de kurtardı.

En fazla tepki İzmir açıklarında yaşandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, en çok kurtarma ve yakalama faaliyetlerini İzmir açıklarında gerçekleştirdi.

Ocak ve Mayıs ayı ortasında İzmir’de 5 ayda geri püskürtülen toplam 4 bin 122 düzensiz göçmen kurtarılırken, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan 1 bin 856 düzensiz göçmen yakalandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri Çanakkale’de 1551, Muğla’da 1508, Aydın’da 871 ve Balıkesir’de 626 düzensiz göçmeni kurtardı.

Çanakkale’de 900, Muğla’da 824, Aydın’da 284 ve Balıkesir’de 325 kaçak göçmen yakalandı.

Çeşitli nedenlerle denizde hayatını kaybeden 12 düzensiz göçmenin cesetlerine ulaşıldı.

Göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla 42 kişi ekipler tarafından gözaltına alındı ​​ve haklarında işlem başlatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu