Haber

Adalet Bakanlığından “78 ilde icra dairesi açılacak” iddialarına ilişkin açıklama Açıklaması

Adalet Bakanlığınca, “78 ilde icra dairesi açılacağı” tarafında kimi basın organlarında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, evrak sayısı 100 binin üzerinde olan mahallerde icra dairelerinden sorumlu İcra Daireleri Başkanlıklarının kurulduğu bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, icra daire sayısının “yeni icra modeli uygulaması” ile azaltıldığı, 2003’te 1090 olan icra dairesi sayısının şu an itibarıyla 847 olduğu ifade edildi.

İcra ve İflas Kanunu’na 2021’de eklenen 3/a unsurunda, “İş yoğunluğunun veya icra dairesi sayısının fazla olduğu illerde Adalet Bakanlığı tarafından, yetki çevresi de belirlenmek suretiyle bir veya birden fazla icra daireleri başkanlığı kurulabilir.” kararının bulunduğu hatırlatılan açıklamada, bu kapsamda İstanbul, İstanbul Anadolu, Bakırköy, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Samsun, Kayseri, Kocaeli ve Eskişehir olmak üzere 14 mahalde İcra Daireleri Başkanlıklarının faaliyetlerine başladığı aktarıldı.

Yeni icra dairelerinin kurulacağı savlarının gerçeği yansıtmadığına işaret edilen açıklamada, “Bakanlığımız tarafından haberde belirtildiği gibi 78 ilde icra dairesi açılmamaktadır. İcra dosya sayısı 100 bin ve üzerinde olan mahallerde personel sayısı ve iş yoğunluğunun fazla olması sebebiyle yerinden yönetim ve denetimi güçlendirmek için icra dairelerinden sorumlu İcra Daireleri Başkanlıkları kurulmuştur. Bu itibarla bahsi geçen haberler gerçeği yansıtmamaktadır.” sözleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu