Haber

Bakan Yardımcısı Sayan, Threads’ten duyurdu: Twitter’ın bant genişliği kısılacak

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK), Türkiye’de vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmedikleri gerekçesiyle Twitter’da yeni reklam vermelerini yasakladı.

Konuyla ilgili Threads hesabından açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, 2020 yılında 5651 sayılı Kanun’a eklenen ek 4. madde ile Türkiye’den günlük 1 milyondan fazla erişime sahip sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye’de temsilci belirlemek zorunda olduğunu hatırlattı.

Bu kapsamda aralarında Twitter, Facebook ve Youtube gibi sosyal ağların da bulunduğu 9 sosyal ağ temsilcisinin belirlenerek BTK’ya bildirildiğini belirten Sayan, temsilcilerin ilgili makamlardan ve idari mercilerden gelen talep, tebligat ve tebligatları yerine getirmekle yükümlü olduğunu kaydetti.

Sayan ayrıca, altı ayda bir raporlama yapmak ve kullanıcı başvurularını Türkçe olarak yanıtlamak için çeşitli yükümlülükleri yerine getirmenin temsilcinin görevleri arasında olduğunu belirtti.

Söz konusu konuda sosyal ağ sağlayıcılarla iletişim bağlantısının güçlendirilmesi, Türkiye’deki kullanıcıların haklarının daha aktif bir şekilde korunması ve yetkili makamların kararlarının zamanında yerine getirilmesi amacıyla 2022 yılında değişiklikler yapıldığını hatırlatan Sayan, “Bu kapsamda çocuklara özel farklılaştırılmış hizmetler sunulması, kullanıcı haklarının daha etkin korunması, kriz planı sunulması, reklam kitaplığı oluşturulması ve şeffaflığın artırılması kapsamında sosyal ağ sağlayıcılara çeşitli yükümlülükler getirildi.”

Sayan, “Ayrıca Twitter dahil Türkiye’den günlük 10 milyondan fazla erişimi olan yabancı sosyal ağ sağlayıcıları ayrıştırılarak, temsilcilerinin idari, teknik, mali ve hukuki yönden tam yetkili ve sorumlu tutulmasına yönelik düzenleme yapıldı.” terimleri kullandı.

‘TWİTTER’DA YENİ REKLAM YOK’

Sayan, yeni düzenlemeye göre temsil yükümlülüğünü süresine ve tüm müzakerelere rağmen yerine getirmeyen Twitter’a Türkiye’de ikamet eden vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin reklam vermesinin yasak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Yasağa göre Twitter’da yeni reklam alınmayacak, bu kapsamda yeni sözleşmeler kurulmayacak ve para transferi yapılmayacaktır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu