Haber

İsrail’den Filistin Temsilcisinin Gazze’deki Eylemine Tepki

İsrail, Avrupa Birliği (AB) Filistin Temsilcisi Sven Kühn von Burgsdorff’un Filistin davasına dikkat çekmek için kuşatma altındaki Gazze Şeridi’nde “Filistin özgürdür” sloganıyla yamaç paraşütü yaparak yaptığı eyleme tepki gösterdi.

ABD merkezli “JNS” internet sitesinin haberine göre İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Burgsdorff’un Gazze Şeridi’nde yamaç paraşütü atlayışını “kışkırtıcı bir eylem” olarak nitelendirdi.

Burgsdorff’u uzun süre “AB’yi ve üye devletleri temsil ettiğini unutarak Filistinlilerin ağzından konuşmakla” suçlayan İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Avrupalı ​​diplomatın kendisini Gazze’deki örgütlerin elinde reklam malzemesi yaptığını” iddia etti.

JNS’nin haberinde İsrail sözcüsünün adı açıklanmazken, 4 yıldır AB’nin Filistin Temsilciliği görevini yürüten Alman diplomat Burgsdorff’un Filistin davasına dikkat çekmek için Gazze Şeridi kıyılarında yamaç paraşütü atlayışı yaptığı kaydedildi.

“Filistin özgürse, Gazze özgürse aynı şey yapılabilir”

17 Temmuz’da AB Filistin Temsilciliği’nin Twitter hesabından paylaşılan videoda Burgsdorff, Gazze açıklarında yamaç paraşütü yaparken görülüyor.

Atlayışını tamamladıktan sonra çekilen başka bir videoda Burgsdorff şöyle diyor:

“Gazze’de her şeyi yapma imkanı var: yüzmek, ata binmek, hava dalışı yapmak… Filistin özgür olduğunda, Gazze özgür olduğunda aynı şey yapılabilir.”

İsrail’in 2006 yılından bu yana hava, kara ve deniz ablukası altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde 365 kilometrekarelik bir alanda 2 milyondan fazla Filistinli yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu