Haber

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Gazze Şeridi’ne Yönelik Barış Çabalarının Önemini Vurguladı

PEKİN, 24 Ekim (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Gazze Şeridi’nin jeopolitik hesaplamalara değil, her şeyden çok barış çabalarına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Ofisi Üyesi olan Wang, Pazartesi günü Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki ile yaptığı telefon görüşmesinde, Gazze halkının güvenliğe, gıdaya ve ilaca ihtiyacı olduğunu kaydetti. savaş, silahlar ve mühimmat.

Filistin tarafının duruşunu anlatan Maliki, adaleti desteklediği, açık ve güçlü bir açıklama yaptığı, Filistin halkının yanında yer aldığı ve Filistin tarafına acil insani yardım sağladığı için Çin tarafına içtenlikle teşekkür etti.

Çin’in desteğinin Filistin ile Çin arasındaki sağlam dostluğu vurguladığını kaydeden El Maliki, Filistin tarafının acil ateşkes, yardım malzemelerinin bir an önce Gazze Şeridi’ne ulaştırılması ve yaralıların tedavi edilmesi yönünde çağrıda bulunduğunu belirtti.

Filistin Dışişleri Bakanı, uluslararası toplumun yardımıyla Filistin sorununun kökünden çözülebileceği ve bağımsız bir devletin kurulabileceği yönündeki umudunu dile getirdi.

Wang, Filistin tarafının, özellikle de Gazze halkının acısını derinden hissettiklerini söyledi.

Çin’in sivillere zarar veren ve uluslararası hukuku ihlal eden her türlü eylemi şiddetle kınadığını ve reddettiğini kaydeden Wang, savaşın sonlandırılması ve Gazze halkının en temel yaşam koşullarının sağlanması için derhal ateşkes çağrısında bulunduklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin sorumluluklarını samimiyetle yerine getirmesi gerektiğini belirten Wang, uluslararası toplumun da bir an önce harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Wang, bölge dışındaki ülkelerin, özellikle de önde gelenlerin, tarafsızlık ve adalet unsurlarına bağlı kalması ve gerilimin azaltılmasında yapıcı rol oynaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Çin’in Filistin Ulusal Yönetimi ve BM kuruluşları aracılığıyla bölgeye acil insani yardım sağladığını kaydeden Wang, Gazze halkının ihtiyaçları doğrultusunda yardım göndermeye devam edeceklerini belirtti.

Wang, Filistin sorununu çözmenin tek yolunun iki devletli çözümü hayata geçirmek ve Filistin halkının var olma, devlet kurma ve geri dönüş hakkından vazgeçmek olduğunu vurguladı.

Wang, Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin bir an önce yeniden başlatılmasını teşvik etmek ve belirli bir zaman çizelgesi oluşturulmasını sağlamak amacıyla, mümkün olan en kısa sürede daha yetkili, daha kapsamlı ve daha aktif bir uluslararası barış konferansı düzenlenmesi çağrısında bulunduklarını belirtti. ve bu bağlamda yol haritası. .

Çin’in ateşkes sağlamak, şiddeti sona erdirmek ve barışa dönüş çağrısı yapmak için çalıştığını kaydeden Wang, Filistin sorununun en kısa sürede çözülmesi için uluslararası adalet ve eşitliğin yanında durmaya ve uluslararası toplumla birlikte yorulmadan çalışmaya devam edeceklerini söyledi. mümkün olan sürede, kapsamlı, adil ve kalıcı olarak. söylenmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu