Haber

Çin, Sichuan Havzasında süper derin bir sondaj kuyusu açmaya başladı

ÇENGDU, 20 Temmuz (Xinhua) — Çin’in güneybatısındaki önemli bir gaz üretim sahası olan Sichuan Havzasında muhteşem bir derin sondaj sondajı Perşembe günü başladı.

Bu, Çin’in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Tarım Havzası’nda Mayıs ayı sonlarında başlatılan ilk sondaj kuyusunun ardından, ülkede 10.000 metreden daha derine açılan ikinci sondaj kuyusu olacak.

Derinliğinin 10 bin 520 metre olması planlanan sondaj kuyusu, Sichuan Havzası’nın kuzeybatısında yer alıyor. Sondaj operasyonları PetroChina Southwest Oil and Gas Field Company tarafından yürütülmektedir. Sondajın başarıyla tamamlanmasının ardından yeni bir üstün derin gaz depolama sahasının keşfedilmesi bekleniyor.

Şirketin baş mühendis yardımcısı Chen Lili’ye göre mühendisler, sert yer altı koşulları nedeniyle sondaj sürecinde çok sayıda ve çetin zorluğun üstesinden gelmek zorunda kalacaklar.

Sondaj, bölgedeki Sinian formasyonu altındaki evrimin sırlarını daha da ortaya çıkaracak. Bu, süper derin petrol ve gaz kaynaklarının keşfedilmesinde ve Çin’in petrol ve gaz mühendisliğinin temel teknolojisinin ve ekipman kapasitesinin geliştirilmesinde büyük değer taşıyor.

ilichaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu