Ekonomi

Depremden etkilenen illerde banka işlemlerinde kimlik tespiti uygulamaları düzenlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Komisyonu (MASAK), depremden etkilenen ve olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen illerde maaş ödeme yükünden kurtulmak ve diğer bankacılık işlemlerini yürütmek amacıyla tespit uygulamaları düzenledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Resmi Gazete’de yayımlanan “Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”e göre, süreksizlik eklenerek Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay’da OHAL ilan edildi. , Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da finans kuruluşlarının yürüteceği süreçlerde kimlik tespit uygulamalarında değişiklik yapıldı.

Anılan illerde 8 Şubat 2023 tarihinden itibaren bir ay içinde kimlik, adres ve iletişim bilgileri ile varsa imza örneğinin alınması şartıyla borçlunun kayıtlarındaki kimlik belgesindeki fotoğrafın müşteri ile karşılaştırılması, ve gerekli görülen diğer tedbirler alınır. evrakla yapılabilir. Bu mümkün değilse, işlem yapmak isteyen kişinin beyan ettiği kimlik bilgileri, kimlik tespiti için gerekli bilgilerden en az dördü T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bilgi bankasından kontrol edilerek gerçekleştirilebilir. İç mekan.

Bu kararlar, ikametgahı söz konusu illerde bulunan ve afet nedeniyle başka illerde bulunan kişiler hakkında da uygulanabilir.

Tespit suretiyle ticari menfaatin tesis edilmesi halinde, müşterinin ilk işlem talebinde bulunduğu 8 Şubat tarihinden bir ay sonra ve işlem gerçekleştirilmeden önce, 5. maddede düzenlenen yöntemle kimlik tespiti yapılması zorunlu olacaktır. “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine İlişkin Tedbirlere Dair Yönetmelik”in 6. maddesi. .

Tebliğ 8 Şubat tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

haber-kocakoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu