Ekonomi

ECB’den Vujcic yumuşak iniş öngörüyor, resesyon riski ve gelecekteki faiz oranı değişiklikleri konusunda uyarıyor

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) Vujcic, son açıklamalarında, mevcut tahminlerin gerçekleşmesi halinde ciddi bir resesyon veya işsizlik artışı olmadan yumuşak iniş senaryosu öngördü. Bu tahmin, enflasyon ve ekonomik daralmaya ilişkin süregelen belirsizliklere rağmen bugün Perşembe günü yapıldı.

Vujcic’in yorumları, ECB tarihindeki en hızlı borçlanma maliyeti artışının ardından enflasyonun %2,9’a düşmesinin ardından geldi. Ancak Vujcic, %2’lik enflasyon hedefine ulaşmanın zorluğunu kabul etti ve son dönemde yaşanan %0,1’lik ekonomik daralmanın ardından resesyon riskine dikkat çekti.

Devam eden İsrail-Hamas çatışmasının da potansiyel bir belirsizlik kaynağı olduğu vurgulandı ve enerji maliyetlerinin artma ihtimalinden bahsedildi. Bu koşullar altında Vujcic, faiz indirimlerinin henüz erken olduğunu düşünse de 2024’teki olası faiz değişimlerine hazırlıklı olmanın öneminin altını çizdi.

ECB yetkilisinin açıklamaları, merkez bankasının ekonomik dalgalanmalar ve jeopolitik belirsizlikler ortamında hassas istikrar sağlamaya çalıştığının altını çiziyor. Yetkilinin yorumlarından çıkarılacak en önemli sonuç, her ne kadar mevcut tahminler yönetilebilir bir ekonomik yavaşlamaya işaret etse de, bu senaryoyu bozabilecek birçok faktör dikkate alınarak dikkatli olunması ve hazırlıklı olunması gerektiğidir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-hozat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu