Haber

Finlandiya, Türkiye’nin NATO üyeliği konusunda harekete geçmesini bekliyor

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin NATO üyeliğine ilişkin olumlu açıklama almasının ardından Türkiye’nin harekete geçmesini beklediklerini söyledi.

Haavisto, Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na girerken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haavisto, ülkesinin NATO üyeliği sorulduğunda, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in bugün Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, “Eminim ABD’nin açıklaması şu: İsveç ve Finlandiya NATO’ya ne kadar erken katılırsa o kadar iyi.” ifadesini kullandı.

30 NATO ülkesinden Türkiye ve Macaristan’ın katılım protokollerini henüz onaylamadığını hatırlatan Haavisto, bu iki ülkenin bir an önce onay vermesini umduklarını, üzerlerine düşeni yaptıklarını ve kararın NATO ile ilgili olduğunu ifade etti. ülkeler.

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan sadece Finlandiya’nın üyeliğine olumlu baktığını ve kendisine bu konunun sorulduğunu belirten Haavisto, şunları söyledi:

“Türkiye’den aldığımız açıklama, Finlandiya olarak geçen yaz üçlü memorandumda üzerinde anlaştığımız iddiaları yerine getirdiğimiz yönündeydi. Bu her zamanki gibi olumlu bir açıklama ama Türkiye’nin yine de harekete geçmesi gerekiyor.”

cesmeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu