Haber

İnternetteki ‘asırlık’, ‘el yazması’ Kuran 9 milyon 600 bin lira

İnternette tarihi eser olduğu belirtilen Kuran-ı Kerim, ‘asırlık’, ‘koleksiyonluk’, ‘dede’ notlarıyla satışa sunuluyor. Yüzlerce ilanın yer aldığı sitede, Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi konusu olduğu belirtilen “asırlık” ve “yazma” Kuran-ı Kerim için 9 milyon 600 bin lira fiyat hesaplandı. Kayıt için. Zehra Uslu, Kuran’ın babaannesinin dedesinden miras kaldığını ve en az 150 yaşında olduğunu söyledi.

Tarihi eser olarak kabul edilen Kur’an-ı Kerim’in satışı için oluşturulan internet reklamlarında ‘asırlık’, ‘koleksiyonluk’, ‘dede’ gibi ifadelerin yanı sıra Taşınır Kültür ve Sanat Eseri gibi bilgiler de yer alıyor. Doğal Miras Sertifikası. Elektronik ticaret işlemlerinin gerçekleştirildiği sitede ‘asırlık’ ve ‘elyazması’ başlıkları altında çok sayıda ilan yer almaktadır.

‘EN AZ 150 YILLIK’ ilan sahibi, Tescile Tabi Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgelerinin bulunduğunu belirttiği Kuran-ı Kerim için 9 milyon 600 bin lira fiyat hesapladı. İlanda ayrıca “Bir asrı aşkın bir geçmişe sahip. İçinde dualar ve çeşitli nasihatler var. Anadolu yazısı. “Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma aile yadigarı” yer alıyor. Hicri takvime göre vurgulanıyor. 1203 tarihli olduğu belirtilen Kuran’ın yazma olduğunu… Kuran’ın bildikleri kadarıyla 150 yıllık olduğunu belirten Uslu, “Belki daha da eski olabilir. Ara ara arayıp almak istiyorum diyenler oluyor. Daha ucuza almak istiyorlar ama biz daha ucuza satmayı düşünmüyoruz” dedi. Müzelere götürülmesi gerekli görülmeyen ve sahibine iade edilen taşınır kültür varlıkları için müze müdürlüklerince ‘Tescilli Taşınır Kültür ve Tabiat Varlığı Belgesi’ düzenlendiğini anlatan Gündüz, “Bu belge, sahipleri tarafından ilgili makamlarda düzenlenir. alım, satım ve devir teslim işlemleri yerine en yakın müze müdürlüğünde yapılır. Belgenin verildiği müzeye durum yazılı olarak bildirilir. Kanunsuz yollarla yurt dışına nakli, satışı ve götürülmesi yasaktır” dedi.

Eserlerin belgelerinin kesinlikle istenmediğini vurgulayan Gündüz, “İnternet üzerinden Kuran-ı Kerim satılıyor. ‘El yazması, varak, tarihi’ gibi tabirlerle satılıyor. Bunlar ne kadar doğru ve tarihi; Eserin orijinal olduğu belirtilen belgelerde, “Müze müdürlüklerinde satış ve sertifikalandırma işlemi yapılmalıdır. Dolandırıcılık olaylarına karşı satın almak isteyenler kapora veya ön ödeme yapmamalıdır. Belgesiz eser satışı gerçekleşirse bu yasak alışverişten dolayı kanuni suç işlenmiş olur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu