Haber

Maden Şirketi Yöneticileri Madenlerdeki Uyuşturucu Sorununa Dikkat Çekti: “Uyuşturucu Satışı, Kullanımı, Temini Çok Ciddi”

TAMER ARDA ERSİN

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Amasra Maden Kazalarını Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan Polyak Eynez Jeneratör Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Engin Kahraman, madenlerde uyuşturucu madde kullanımına dikkat çekerek, ” Özellikle madenlerde madde bağımlılığı ile ilgili bir konuya değinilmesi ve bu konunun bir şekilde irdelenmesi gerektiğini düşünüyoruz.Düşünülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.Şirketin Genel Müdürü Serkan Bahçekapılı, “Satış, kullanım ve tedarik çok ciddi ve bununla çok ciddi mücadelelerimiz var. Ama bu konuda biraz yalnızız.”

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) 14 Ekim 2022’de 42 madencinin ölümüyle sonuçlanan grizu patlamasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulan Amasra Maden Kazalarını İnceleme Komisyonu’nda maden şirketi yetkilileri dün sunum yaptı. ) Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan maden.

Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Engin Kahraman, madenlerde uyuşturucu kullanımının araştırılmasını isteyerek, “Madenlerde madde kullanımıyla ilgili bir konu açılıp bu konunun incelenmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Madencilikte birçok riskten bahsediyoruz, yönetimden bahsediyoruz ama madde kullanımından bahsediyoruz, “Mevzuatımızda bağımlılıkla ilgili bir çalışma yok” dedi.

SATIŞI, KULLANIMI, TEDARİĞİ ÇOK CİDDİ”

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Kahraman’a “‘Madde bağımlılığı’ derken neyi kastediyorsunuz?” diye sordu. Hero, “Uyuşturucular. Uyuşturucular çok önemli bir risktir” diye yanıtladı. Şirketin genel müdürü Serkan Bahçekapılı şunları söyledi:

“Uyuşturucu hocam. Satışı, kullanımı ve tedariki çok önemli ve bununla ilgili çok önemli çalışmalarımız var. Ancak bu konuda biraz yalnızız. Çünkü bu konuda elimizden bir şey gelmiyor. Çünkü insanlar yeraltına inince. kullanıldığında çok önemli iş güvenliği sorunları ortaya çıkmaktadır.”

Komisyon Başkanı Taner Yıldız ise Bahçekapılı’ya, “Sendikalardan bu konuda yardım istediniz mi?” Bahçekapılı ise yardım istediklerini söyleyerek uyuşturucu kullananların kendilerine bildirilmesini talep etti. dedi.

“ADAMI ÖLDÜRECEĞİZ”

Bahçekapılı yaşadıkları bir olayı da şöyle anlattı:

“Sonra adam fırına giriyor… Bakın bir örnek vereyim, bu tür çalışan adettir, sonradan öğreniyoruz, yerin altında çok alakasız bir yerde arkadaşıyla tartışıyor, arkadaşının kafasına sopayla vuruyor. kazma, adamı öldürecek. İşte başlıyoruz. Bunları alıyoruz, adamın uyuşturucu kullandığını görüyoruz. Şimdi bu adam oradaki adamı öldürse iş kazası olur ve ölümlü kaza olur.”

“‘SÖYLEDİM’ AÇIKLAMA YAPMAM YANLIŞ DEĞİL”

Komisyonda İmdat Maden Enerji Şirketi adına Genel Koordinatör Gökalp Büyükyıldız ve Genel Müdür Yardımcısı Aygün Ekici sunum yaptı. İmdat Madencilik’in sunumunda şu değerlendirmelere yer verildi:

“Maalesef son yıllarda büyük maden kazalarında birden fazla ölümle karşılaştık. Bunun son örneğini Amasra’da yaşadık. Bu kazalar doğal olarak toplumda iş güvenliği duyarlılığını artırıyor. Ancak kaza sonrası yapılan değerlendirmelerde, ‘Ben demiştim’ mesajı vererek sonuçtan bahsetmenin yanlış olmadığını düşünüyoruz.En son Amasra’da bir görüşe göre kazanın nedeni az sayıda işçi çalıştırılmasına bağlanıyor, Soma kazasında ölüm sayısının bir başka görüşe göre daha fazla olması ise çok sayıda işçinin istihdam edilmesine bağlandı.

MADENCİLİK TOPLUMUN EĞİTİM SEVİYESİNİN EN DÜŞÜKLERİNİN ÇALIŞMAK ZORUNDA OLDUĞU BİR SEKTÖR”

Maalesef günümüzde madencilik diğer branşlarda iş bulamayan ve toplumun eğitim düzeyi en düşük olanları çalışmak zorunda kalan bir branştır. Günümüzde bilim ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte üretim prosedürleri ve çalışma bağlantıları değişmiş, emek yoğun işlerden teknoloji yoğun işlere geçiş yapılmış ve nitelikli ara eleman ihtiyacı daha da artmıştır. Bölüm, işini severek ve severek yapan, mesleki aidiyet duygusu yüksek, yeterli mesleki eğitim almış nitelikli çalışan profiline ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda liseden başlayarak üniversiteye geçiş süreci ve ihtiyaca göre madenciliğin ‘kesintisiz mesleki eğitim’ modeli ile tercih edilen bir meslek haline getirilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu