Ekonomi

Nefesler tutuldu: Piyasalar faiz kararını bekliyor

Yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın misyonu, rasyonel zemin vurgulanıyor Mehmet Şimşekdevraldıktan sonra Hafız Gaye Erkan TCMB Başkanlığına atandı. Bu gelişmelere ek olarak, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın atacağı adımları kabul ettiklerine dair açıklaması, para politikasında güçlü adımların atılabileceği yönünde bir beklenti oluşturuyor.

Bu nedenle günün odak noktası TCMB’nin saat 14.00’te sona erecek toplantısında alınacak kararlar.

Merkez Bankası’nın ortodoks para politikasına dönüş sinyali ile şişirmePiyasa ile ilişkilerde kararlılığını gösteren, piyasalara güven veren Türkiye’nin risk primidaralmaya katkıda bulunabilir.

Bu nedenle hem toplantı kararı hem de verilecek mesajları kısa vadede TL varlıklar açısından en değerli bahis konuları olarak değerlendiriyoruz. Ortalama piyasa beklentisi, TCMB’ler politika faizioranını %20’ye çıkaracağı yönünde.

Ancak %15-30’lar arasında olan beklenti aralığının oldukça geniş olduğunu hatırlatmak isteriz.

Türk Lirası:kritik PPKtoplantıdan önce dolar/TLKuru, son işlem gününü ölçülü sayılabilecek bir görünümle tamamladı.

Bugün sergilenecek performans tamamen Merkez Bankası’nın açıklamalarıyla belirlenecek. Bu noktada piyasa beklentisine paralel ya da üzerinde adımların TL için temel oluşturması beklenebilir.

Ancak toplantının ardından yayınlanacak metinde önümüzdeki dönemlere ilişkin TCMB sinyallerinin olası faiz artırımları kadar değerli olduğunun altını çizmek isteriz.

Borsaİstanbul: BİST 100Endeksin 5500 puanın altında kalmasıyla ivme kaybının kendisini daha fazla hissettirebileceğini vurguluyorduk.

Bu görüş doğrultusunda dün endeksin günü 5200 puanın altına gerileyerek kapattığını gördük. Bugün sergilenecek performansta TCMB’nin kararlarının belirleyici olmasını bekliyoruz. Faiz artışlarına rağmen büyümeHem değerlemeler açısından hem de değerlemeler açısından sorun yaratan bir durum olsa da makroekonomik koşulların gerektirdiği adımların atılması durumunda risk iştahının güçlenebileceğini düşünüyoruz.

Bu nedenle, faiz artışlarının beklentilere yakın veya biraz üzerinde olması durumunda hisse senetlerinin güçlenmesi, güvenÇevreye bağlı olarak olumlu tepki verme potansiyeli göz ardı edilmemelidir.

BIST 30 en yakın vadeli VİOP sözleşmesi

Günü 5846 puanla kapatıyoruz BİST 30Sözleşmelerinde 5806, 5759, 5718 ve 5671 takviye olarak görülebilir.

5887, 5934, 5975 ve 6022 direnç noktalarıdır.

USD/TL en yakın vadeli VİOP sözleşmesi

Günü 23.5276’dan kapatan USD/TL vadeli işlem sözleşmelerinde 23.3630, 23.1745, 23.01 ve 22.8220 seviyeleri takviye olarak görülebilir.

23.6925, 23.8805, 24.0450 ve 24.2335 direnç noktalarıdır.

Kaynak: Ünlü & CO

Hibya Haber Ajansı

cayirovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu