Haber

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı İran’a Gidecek

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan’ın iki gün içinde İran’ı ziyaret edeceği bildirildi.

İran’ın yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’nın haberine göre Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Bin Ferhan, 17 Haziran’da başkent Tahran’ı ziyaret ederek İranlı yetkililerle görüşecek.

Bin Ferhan’ın 2016 yılında ziyareti sırasında kapatılan Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nin yeniden açılması bekleniyor.

İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleşme süreci

Suudi Arabistan ile İran arasındaki diplomatik ilişkiler, Ocak 2016’da Suudi Arabistan’da aralarında Şii din adamı Nimr en-Nimr’in de bulunduğu 47 kişinin “terörizm” suçlamasıyla infaz edilmesinin ardından çıkan gerilimde kesilmişti.

Irak ve Umman’ın ev sahipliğinde 2021’de müzakerelere başlayan Riyad ve Tahran, 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililer aracılığıyla 7 yıllık aradan sonra iki ay içinde diplomatik ilişkilerin yeniden başlaması konusunda anlaşmıştı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’e gelerek iki ülkenin büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaştılar.

İran 23 Mayıs’ta Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Reza Enayeti’nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını, İran’ın Riyad Büyükelçiliğinin 6 Haziran’da, Cidde Konsolosluğunun ise 8 Haziran’da yeniden açıldığını duyurdu.

gumusova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu