Haber

YKS yerleştirme puanı nedir? 2023 YKS yerleştirme puanı ne anlama geliyor? YKS yerleştirme puanı ne işe yarar?

evet Sonuçların açıklanmasının ardından yerleştirme puanı sınava katılan adayların en çok merak ettiği soruların ortasında yerini aldı. Adaylar, yerleştirmelerin hangi puan üzerinden yapılacağını öğrenmek için internetten YKS yerleştirme puanı ne işe yarar? sorusu üzerine araştırmasına devam ediyor. Peki, YKS yerleştirme puanı nedir? YKS tercihi yapılırken yerleştirme puanları ile mi yapılıyor? YKS yerleştirme puanı ne anlama geliyor? YKS yerleştirme puanı ne işe yarar?

YKS YERLEŞTİRME PUANI NEDİR?

YKS yerleştirme puanı, yüklenen ortaöğretim başarı puanının 0,15 katsayısı (meslek lisesi öğrencilerinin ek puanla yerleştirilebildiği program için AOBP 0,21 katsayısı) ile çarpılıp ham puana eklenmesiyle elde edilen puan türüdür. . Yani burada belirtilen puan, sınav sonucunuzun ham halini yansıtmaz.

YKS SEÇİMİNDE YERLEŞTİRME PUAN İLE YAPILIR MI?

YKS sınav sonuçları ile tercih yaparken kullanılan puan “Yerleştirme Puanı”dır. Haberimizde de belirttiğimiz gibi bu puan türü, yüklenen ortaöğretim başarı puanının 0,15 katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilen puanın ham (sınav puanı) puana eklenmesiyle oluşturulmaktadır. Yerleştirme puanları ve YKS sonuçlarındaki başarı sıralamaları tercihlerde etkili olacaktır. Bu nedenle seçim yapılırken birçok faktör göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu