Yaşam

Wall Street’in Gerçek Büyük Kötü Kurdu Bernie Madoff’un Şoke Edici Hikayesi

Dünyanın en büyük dolandırıcılık düzeneğinin, saadet saadet zincirinin yaratıcısı ve Wall Street’in en büyük kötü adamı Bernie Madoff’un hikayesini sizler için derledik. Aşağıda inceleyelim. ?

Bernie Madoff, 1938’de Queens, New York’ta doğan bir yatırımcıydı ve 1960’larda kurduğu şirket sayesinde Wall Street’te tanınmaya başladı.

Şirketi o kadar başarılıydı ki, 2008’de yalnızca yatırımcılarından gelen 50 milyar doların üzerinde müşteri fonunu yönetiyordu.

Ancak adaletsiz sistemlerle elde ettiği başarı kısa sürede yok olacaktır…

Bernie Madoff, yatırımcılarını aldatmak için, şirketinin para kazandığını kağıt üzerinde gösterecek bir yatırım ve muhasebe teknikleri kompleksi olan Ponzi Tablosu adlı bir formül kullandı.

İlk olarak, yatırımcılara borsada elde edilebilecek olandan daha yüksek ve daha dengeli getiri vaat ederek güvenlerini kazandı.

Daha sonra yatırımcılarına düzenli temettüler verirken bu çıkarlarını haklı çıkarmak için yanlış beyanlar ve mali kayıtlar yaptı.

Bernie’nin yöntemi o kadar işe yaradı ki, bugüne kadar dolandırıcılıktan 19,2 milyar dolar kazandığı düşünülüyor.

12 Mart 2009’da yakalanması üzerine 150 yıl hapis ve 170 milyar dolar tazminata mahkûm edildi. Ayrıca mahkeme tarafından tüm kişisel mal varlığına el konuldu.

Bernie Madoff’un aldatmacasının boyutu, bugün hala yatırım yaparken dikkat ihmal edildiğinde neler olabileceğinin bir örneği olarak kabul ediliyor.

kizilirmakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu